Debian 12 zostanie wydany jeszcze w czerwcu!

Debian 12 - oficjalna tapeta
Debian 12 – oficjalna tapeta

Poznaliśmy datę publikacji systemu operacyjnego Debian 12 w wersji stabilnej. Stanie się to jeszcze w czerwcu!

Debian 12 Stable zostanie wydany 10 czerwca

Debian to niezwykle ważna dystrybucja Linuksa, nie licząc już faktu, że jest najstarsza. To właśnie często na tym systemie “stoi” mnóstwo różnych serwerów i usług. Sam wykorzystuje ten OS na swoim serwerze domowym i póki co, nie miałem żadnych problemów. Jest niezwykle stabilny i szybki.

Debian 12 to będzie już kolejna odsłona tego systemu, a jej nazwa to “Bookworm”. Jak wynika z najnowszych informacji, twórcy zamierzają opublikować wersję stabilną Debiana 12 już 10 czerwca. Natomiast 24 maja nastąpi “full freeze”, czyli zamrożenie stanu systemu do momentu publikacji.

Instalator Debiana (fot. Debian)
Instalator Debiana (fot. Debian)

Co wniesie Debian 12?

Debian 12 zaoferuje chociażby środowiska graficzne GNOME 43, KDE Plasma 5.27, LXDE 11, LXQt 1.2.0, MATE 1.26, and Xfce 4.18. Domyślnie dostaniemy także LibreOffice w odsłonie 7.4. Jeśli natomiast chodzi o jądro, to powinien to być Linux Kernel 6.1 LTS (Debian 11 standardowo wykorzystuje 5.10).

Główne ISO instalacyjne systemu ma zawierać również paczki non-free, aby ułatwić zainstalowanie. GNOME będzie domyślnie wykorzystywać Pipewire, co jest ogromną zmianą. Cieszy mnie to, że nawet takie stabilne distro decyduje się na nowoczesne rozwiązanie.

Pozostało nam tylko czekać na publikację!

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!