Stabilny Debian 12 “Bookworm” coraz bliżej

debian

Debian to jedna z najważniejszych dystrybucji Linuksa. To właśnie na niej stoi mnóstwo serwerów czy innych platform, z których korzystamy, choć często o tym nie wiemy. Jak się okazuje, stabilny Debian 12 jest coraz bliżej.

Debian 12 nadchodzi

Debian pełni u mnie ważną rolę, bowiem wykorzystuję go na swoim serwerze. Miałem Debiana 10 i wykonałem udany update do Debiana 11 ubiegłego lata. Stało się to zarazem z aktualizacją do YunoHost 11. Debian to świetny system pod serwer, bowiem jest lekki, niezwykle stabilny i działa świetnie. No i jak się okazuje, Debian 12 nadchodzi wielkimi krokami.

12 stycznia zaprzestano przyjmowanie nowych pakietów. Tym samym doszło do pierwszego zamrożenia systemu, aby przygotować się do stabilnego wydania. Autorzy planują jeszcze trzy kolejne takie wydarzenia, które odbędą się w następujące dni:

  • 12 lutego
  • 12 marca
  • ?? – Termin finalnego freeze jest jeszcze do ustalenia
Debian 12 (fot. Debian)
Debian 12 (fot. Debian)

Debian 12 ma wnieść przede wszystkim nowe wersje pakietów. No i nie można zapomnieć o nowym jądrze systemu, czyli prawdopodobnie Linux Kernel 6.0. Dla przypomnienia, Debian 11 pracuje pod kontrolą Linux Kernel 5.10. Pojawią się też nowe tapety i inne efekty graficzne. No i oczywiście będzie też nowsze GNOME, czyli jedno z najważniejszych środowisk graficznych. Sam też przejdę na Debiana 12, ale zapewne gdzieś za 1,5 roku.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!