Debian 13: znamy nazwę i potencjalną nowość

GNOME 43 w Debianie 12
GNOME 43 w Debianie 12

Debian 12 pojawił się kilka dni temu i okazał się niezwykle ciekawą premierą. Jak się okazuje, znamy już pierwsze informacje na temat następcy – Debian 13.

Debian 13 pojawi się dopiero za kilka lat, ale już znamy pierwsze informacje

Debian 12 został udostępniony w wersji stabilnej kilka dni temu i okazał się być naprawdę ciekawy. Sam zresztą zastanawiam się czy sobie go nie zainstalować, bowiem sprawdziłby się w moim środowisku pracy. Natomiast właśnie poznaliśmy informacje na temat następcy.

Debian 13 ma nazywać się “Trixie” i podobno jest to nawiązanie do serii Toy Story (podobnie jak było w przypadku poprzednich edycji). Trixie to dokładnie postać z Toy Story 3.

Debian 12
Debian 12

Dowiedzieliśmy się także, że nowy system ma oficjalnie pojawić się na architekturze RISC-V. Jest to architektura dosyć podobna do ARM, ale jest otwarta. W ostatnim czasie zyskuje na popularności i wielu pokłada w niej spore nadzieje.

Debian 13 “Trixie” prawdopodobnie pojawi się w 2025 roku. Dopiero co pojawił się Debian 12 i wielu za jakiś czas rozpocznie proces przenosin, więc nie ma co sobie ostrzyć zębów na następcę. Aczkolwiek warto o nim pamiętać.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!