Debian ma już 30 lat! Dobry moment na wspominki

(fot. jefferson maier)
(fot. jefferson maier)

Wczoraj (16 sierpnia) odbyły się okrągłe 30 urodziny systemu Debian. Ta prawie najstarsza dystrybucja Linuksa jest szalenie ważna nie tylko dla fanów systemów Linux, ale ogólnie na świata internetu.

Debian ma 30 lat

Debian to prawie najstarsza dystrybucja Linuksa, która ciągle jest rozwijana. Prawie, bo ciut starsza jest Slackware, która jest niekiedy wykorzystywana przez naprawdę profesjonalnych użytkowników Linuksa. Wracając jednak do Debiana. System został zaprezentowany 16 sierpnia 1993 przez Iana Murdocka. Dlaczego Debian jest ważny?

GNOME 43 w Debianie 12
GNOME 43 w Debianie 12

Między innymi, dlatego że Debian to niezwykle stabilna i pewna dystrybucja. Sposób rozwoju systemu sprawia, że można mu po prostu zaufać zarówno pod względem stabilności pracy, jak i bezpieczeństwa. Ogólnie pakiety są aktualizowane bardzo powoli, po wielu testach, ale łatki bezpieczeństwa są wydawane naprawdę szybko. Ponadto, Debian cieszy się wolną licencją oraz nastawieniem na Community, więc możemy mieć pewność, że nagle system nie zostanie zamknięty i będzie wymagał opłaty za licencję. To sprawia, że Debian świetnie sprawdza się w środowisku serwerowym, co zresztą sam praktykuję.

Ponadto, na Debianie bazuje wiele innych systemów, w tym Ubuntu, które chyba jest najpopularniejszą dystrybucją Linuksa. Z Ubuntu korzysta wielu deweloperów, jak i Ubuntu Server gości na wielu serwerach, podobnie jak Debian.

Debian 11
Debian 11

Do Debiana długo nie mogłem się przekonać, aż w końcu sam postanowiłem mieć swój serwer. I tutaj Debian okazał się być po prostu fantastyczny. Działa świetnie i od ponad roku jeszcze ani razu nie miałem żadnego błędu systemowego – nawet po aktualizacjach. To świadczy o wysokiej jakości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!