Debiutuje Firefox 118 z funkcją z Google Chrome. To ważna zmiana

Firefox 118
Firefox 118

No i nareszcie jest! Pojawił się nowy Firefox 118, który wnosi funkcję ułatwiającą życie wielu osobom.

Firefox 118 tłumaczy strony internetowe

Jedną z głównych zalet Google Chrome jest opcja tłumaczenia stron internetowych. Jeden klik i nagle słowa napisane w obcym języku są zapisane po polsku, a my nawet nie musieliśmy z tej strony wychodzić. Podobną funkcję dodał również Firefox. Co ważne, opcję testowaliśmy już jakiś czas temu, ale została ona opóźniona w celu dopracowania.

Tłumaczenie
Tłumaczenie

Nowa funkcja w Mozilla Firefox jest jednak szczególna i różni się od implementacji w Google Chrome. Dlaczego? Otóż tłumaczenie na nasz język odbywa się lokalnie, na komputerze użytkownika, a nie gdzieś w chmurze. Jest to rozwiązanie wysoce prywatne i o wiele lepsze. Sam czas trwania tłumaczenia w głównej mierze zależy od komputera oraz od strony internetowej. W moim przypadku trwa ono około 1-3 sekundy (Procesor Intel i7-1260p).

Firefox 118
Firefox 118

Lista wspieranych języków jest całkiem długa i, jak się domyślacie, na liście znajduje się również język polski. W Polsce Firefox nadal pozostaje całkiem popularny, więc nie mogło zabraknąć naszej mowy na liście. Tłumaczenie działa całkiem dobrze i trafnie, ja jestem zadowolony. Myślę, że dla wielu osób nowy dodatek może być spory ułatwieniem. Fakt, znajomość języka angielskiego jest powszechna (co nie znaczy, że każdy go zna), ale co z innymi językami? No właśnie, a tutaj możemy uzyskać pełne tłumaczenie w zaledwie kilka chwil.

Firefox 118
Firefox 118

Firefox 118 to też kilka mniejszych zmian. Dodano 10 nowych funkcji w CSS, uruchomiono ochronę przed fingerprintingiem na podstawie fontów w trybie prywatnym, a także dodano elementy sponsorowane do Pocket (co nie jest na plus).

Firefox 118 już został wydany. Zapewne update zobaczycie u siebie lada moment!

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!