Firefox pracuje nad funkcją uwielbianą w Google Chrome

Firefox-108

Tłumaczenie stron internetowych to jedna z lepszych funkcji Google Chrome. Jak się okazuje, Firefox chce dodać to samo, ale w prywatnym wydaniu.

Mozilla Firefox z prywatnym tłumaczeniem stron

Znam wiele osób, które nie potrafią pozostawić Google Chrome tylko dlatego, że w przeglądarkę wbudowano bardzo wygodną funkcję automatycznego tłumaczenia stron internetowych. Nie ma się czemu dziwić, wystarczy jedno kliknięcie, a na stronie słowa w języku obcym nagle stają się napisane po polsku, z zachowaniem wygody przeglądania prawdziwej strony. Firefox tego nie oferuje, ale to się jednak zmieni w Firefox 117.

Firefox 117 Beta
Firefox 117 Beta

Otóż już teraz w Firefox 117 Beta możemy testować wbudowany tłumacz stron internetowych. Ten sam wykrywa, że witryna wykorzystuje obcy język, a do tego pokazywane jest okno zachęcające do przetłumaczenia strony na nasz język. Co ważne, Mozilla zaznacza, że tłumaczenie jest prywatne.

Firefox 117 Beta
Firefox 117 Beta

Dlaczego jest to rozwiązane prywatne? Otóż treść strony internetowej nie jest wysyłana gdzieś na serwer, do oddzielnego tłumacza, a jest po prostu tłumaczona na urządzeniu, na którym uruchomiono Firefoksa. Myślę, że takie rozwiązanie jest zgodne z zasadami wyznawanymi przez wielu użytkowników Firefoksa. A jak działa nowość? Na komputerze z procesorem Intel Core i7-1260P i systemem Fedora 37, całkiem szybko i sprawnie.

Lista języków nie jest jeszcze zbyt długa, ale już na aktualnej znajduje się polski, więc w momencie publikacji będziemy mogli spokojnie korzystać z nowości. Kolejne języki pojawią się wkrótce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!