Deweloperzy wydają Xfce 4.14pre3. Wersja stabilna będzie już niedługo!

Deweloperzy wydają Xfce 4.14pre3. Wersja stabilna będzie już niedługo!
Mój szczyt umiejętności modyfikowania XFCE.

Xfce to zdecydowanie jedno z najlepszych środowisk graficznych dostępnych na Linuksie. Od jakiegoś czasu przeżywa ono drugą młodość, a to za sprawą prac nad nową odsłoną, która wprowadza wiele znaczących zmian. Właśnie została wydana trzecia i ostatnia wersja prerelease.

Moja główna przygoda z Linuksem zaczęła się kilka lat temu. Pewnego dnia postanowiłem zrezygnować z ciężkiego i momentami irytującego Windowsa 10 i przesiąść się na coś lżejszego i o wiele szybszego. Tak trafiłem na Xubuntu 16.04 z którym bardzo szybko się polubiłem. W sumie dzięki temu OS-owi mój ThinkPad E320 zyskał drugą młodość.

Xfce 4.14pre3 już jest. Wersja stabilna jeszcze w te wakacje!

XFCE powstało jeszcze w 1996 roku i z założenia ma być proste w obsłudze, ładne, szybkie i głęboko konfigurowalne. Ostatnim wydaniem tego środowiska graficznego jest 4.12 z… 2015 roku. Długa przerwa w publikowaniu nowych wersji środowiska zrodziła plotki mówiące o zakończeniu projektu. Nic bardziej mylnego, w kwietniu 2016 roku zapowiedziano XFCE 4.14. No właśnie, niemalże trzy lata temu zapowiedziano nową odsłonę środowiska, a trzeba przyznać – w świecie technologii tyle czasu to naprawdę długi okres.

Publikacja Xfce 4.14 jest dla mnie bardzo ważna, bowiem ma ona wprowadzić natywne wsparcie dla ekranów HiDPI, w który to został wyposażony mój laptop Chuwi LapBook 12.3. Z nowościami, które poznaliśmy już wcześniej, możecie się zapoznać w poniższym wpisie.

No nareszcie! XFCE będzie miało natywne wsparcie dla ekranów HiDPI

Nie mieliśmy pewności czy wersja 4.14pre3 w ogóle się pojawi – deweloperzy oznaczyli ją jako opcjonalną. Jak się okazało, twórcy chcieli sobie dać nieco więcej czasu na poprawki błędów oraz na przygotowanie tłumaczeń. A jeśli już są pracę nad tłumaczeniem, to oznacza, że nie ma żadnych błędów do naprawienia :).

Przeczytaj także: Środowisko graficzne Xfce w wersji 4.14pre2 wydane. Co dodano?

Tak jak wspomniałem wyżej, w Xfce 4.14pre3 zajęto się błędami. Na przykład zoptymalizowano pracę menadżera plików Thunar i znacznie poprawiono działanie xfce4-power-manager oraz dodano wsparcie dla xfce4-screensaver. Również trwają pracę nad tłumaczeniem środowiska na inne języki.

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że deweloperzy zamierzają trzymać się harmonogramu i już za około dwa tygodnie swoją premierę będzie miała stabilna wersja Xfce 4.14.

Korzystaliście z Xfce? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!