No nareszcie! XFCE będzie miało natywne wsparcie dla ekranów HiDPI

No nareszcie! XFCE będzie miało natywne wsparcie dla ekranów HiDPI

XFCE to według mnie jedno z najlepszych środowisk graficznych. Bardzo chętnie z niego korzystałem kiedy to byłem w posiadaniu laptopa ThinkPad E320. Niestety, mój nowy notebook – LapBook 12.3 – ze względu na ekran HiDPI nie chce współpracować z XFCE. Jak się okazuje, to się zmieni!

Od XFCE zaczęła się ta przygoda

Co prawda, wcześniej miałem styczność z Linuksem – a to dawno temu z Ubuntu 8.04 oraz z Elementary OS, to jednak właśnie od XFCE moja przygoda z Pingwinkiem się zaczęła na dobre. Zainstalowałem Xubuntu 16.04, które bardzo szybko polubiłem i chętnie modyfikowałem pod względem wizualnym. Ba! Nawet udało mi się znaleźć mój pulpit z tamtego czasu.

No nareszcie! XFCE będzie miało natywne wsparcie dla ekranów HiDPI
Mój pulpit w Xubuntu 16.04, z którego korzystałem kilka lat temu

XFCE powstało jeszcze w 1996 roku i z założenia ma być proste w obsłudze, ładne, szybkie i głęboko konfigurowalne. Ostatnim wydaniem tego środowiska graficznego jest 4.12 z… 2015 roku. Długa przerwa w publikowaniu nowych wersji środowiska zrodziła plotki mówiące o zakończeniu projektu. Nic bardziej mylnego, w kwietniu 2016 roku zapowiedziano XFCE 4.14. No właśnie, niemalże trzy lata temu zapowiedziano nową odsłonę środowiska, a trzeba przyznać – w świecie technologii tyle czasu to naprawdę długi okres.

No nareszcie! XFCE będzie miało natywne wsparcie dla ekranów HiDPI

A tu szok! Właśnie zostało udostępnione XFCE 4.14 Pre1 (Pre-Release), które wprowadza wiele ważnych zmian – przede wszystkim pełne przejście na GTK+3, porzucenie technologii porzuconych przez GTK+3, a także unowocześnienie renderowania pulpitu. Menadżer okien xfwm4 został znacznie uwspółcześniony i obsłuży skalowanie interfejsu pod ekrany HiDPI, co niezwykle mnie cieszy. W końcu będę mógł wrócić do Xubuntu na moim LapBooku. Wprowadzono również ulepszone preferencje wyświetlania i naprawiono obsługę przezroczystego tła.

Warto sprawdzić: Peppermint OS 10 już jest! Co nowego w bardzo lekkiej dystrybucji Linuksa?

Tak jak napisałem wyżej, XFCE 4.14 Pre1 zostało już wydane i można je zainstalować na swoim urządzeniu. Pre2 ma pojawić się już 30 czerwca, a 28 lipca udostępnione zostanie Pre3 (o ile zajdzie taka potrzeba). Wersja finalna natomiast planowo pojawić się ma 11 sierpnia bieżącego roku.

No nareszcie! XFCE będzie miało natywne wsparcie dla ekranów HiDPI

Przyznam, że jestem zadowolony z powrotu XFCE. Jedno z najciekawszych – przynajmniej moim zdaniem – lekkich środowisk graficznych w końcu zostanie uwspółcześnione. Nie ukrywam, że najbardziej cieszy mnie fakt wprowadzenia wsparcia dla HiDPI, którego brak utrudniał mi korzystanie z ulubionych dystrybucji Linuksa na Chuwi LapBook 12.3.

A jakie środowisko graficzne jest Waszym ulubionym? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!