XFCE to według mnie jedno z najlepszych środowisk graficznych. Bardzo chętnie z niego korzystałem kiedy to byłem w posiadaniu laptopa ThinkPad E320. Niestety, mój nowy notebook – LapBook 12.3 – ze względu na ekran HiDPI nie chce współpracować z XFCE. Jak się okazuje, to się zmieni!

Od XFCE zaczęła się ta przygoda

Co prawda, wcześniej miałem styczność z Linuksem – a to dawno temu z Ubuntu 8.04 oraz z Elementary OS, to jednak właśnie od XFCE moja przygoda z Pingwinkiem się zaczęła na dobre. Zainstalowałem Xubuntu 16.04, które bardzo szybko polubiłem i chętnie modyfikowałem pod względem wizualnym. Ba! Nawet udało mi się znaleźć mój pulpit z tamtego czasu.

Mój pulpit w Xubuntu 16.04, z którego korzystałem kilka lat temu

XFCE powstało jeszcze w 1996 roku i z założenia ma być proste w obsłudze, ładne, szybkie i głęboko konfigurowalne. Ostatnim wydaniem tego środowiska graficznego jest 4.12 z… 2015 roku. Długa przerwa w publikowaniu nowych wersji środowiska zrodziła plotki mówiące o zakończeniu projektu. Nic bardziej mylnego, w kwietniu 2016 roku zapowiedziano XFCE 4.14. No właśnie, niemalże trzy lata temu zapowiedziano nową odsłonę środowiska, a trzeba przyznać – w świecie technologii tyle czasu to naprawdę długi okres.

A tu szok! Właśnie zostało udostępnione XFCE 4.14 Pre1 (Pre-Release), które wprowadza wiele ważnych zmian – przede wszystkim pełne przejście na GTK+3, porzucenie technologii porzuconych przez GTK+3, a także unowocześnienie renderowania pulpitu. Menadżer okien xfwm4 został znacznie uwspółcześniony i obsłuży skalowanie interfejsu pod ekrany HiDPI, co niezwykle mnie cieszy. W końcu będę mógł wrócić do Xubuntu na moim LapBooku. Wprowadzono również ulepszone preferencje wyświetlania i naprawiono obsługę przezroczystego tła.

Warto sprawdzić: Peppermint OS 10 już jest! Co nowego w bardzo lekkiej dystrybucji Linuksa?

Tak jak napisałem wyżej, XFCE 4.14 Pre1 zostało już wydane i można je zainstalować na swoim urządzeniu. Pre2 ma pojawić się już 30 czerwca, a 28 lipca udostępnione zostanie Pre3 (o ile zajdzie taka potrzeba). Wersja finalna natomiast planowo pojawić się ma 11 sierpnia bieżącego roku.

Przyznam, że jestem zadowolony z powrotu XFCE. Jedno z najciekawszych – przynajmniej moim zdaniem – lekkich środowisk graficznych w końcu zostanie uwspółcześnione. Nie ukrywam, że najbardziej cieszy mnie fakt wprowadzenia wsparcia dla HiDPI, którego brak utrudniał mi korzystanie z ulubionych dystrybucji Linuksa na Chuwi LapBook 12.3.

A jakie środowisko graficzne jest Waszym ulubionym? Dajcie znać w komentarzach!