DJI RS3 to niezwykły gimbal! Co oferuje? Sprawdziliśmy!

DJI RS3
DJI RS3

DJI RS3 to nowoczesny gimbal do kamer i aparatów, który został zaprojektowany z myślą o profesjonalnej i półprofesjonalnej pracy. Co takiego oferuje?

DJI RS3 – czym może się pochwalić?

Do obsługi gimbala mamy niewielki ekran dotykowy OLED o przekątnej 1,8″, joystick oraz kilka przycisków. W urządzeniu zaimplementowano także spust migawki aparatu działający w oparciu o Bluetooth. Ciekawym dodatkiem jest również uchwyt na smartfon, co pozwala wykorzystać ten sprzęt do podglądu z kamery na o wiele większym wyświetlaczu.

A co z czasem pracy? Producent deklaruje do 12 godzin ciągłego wykorzystywania na jednym ładowaniu. Ponadto urządzenie oferuje obsługę szybkiego ładowania mocą 18 W, co pozwala uzupełnić energię w około 2,5 godziny.

DJI RS3
DJI RS3

DJI RS3 – wyróżnia się od poprzednich?

Kiedyś steadicamy, teraz gimbale – trend w filmowaniu z wykorzystaniem elektronicznych stabilizatorów na dobre zagościł w rękach filmowców, tych zaczynających swoją przygodę, a także profesjonalnych operatorach na wielkich planach filmowych.

DJI RS3
DJI RS3

Niezależnie na jakim poziomie jesteśmy, stabilizator musi być na tyle łatwy i wygodny w obsłudze, by móc go wyciągnąć z torby, złożyć, ustawić na nim aparat lub kamerę i w szybki sposób wyważyć. To ostatnie to największa zmora. W pierwszej generacji Ronina nie było to zbyt łatwe: ciężkie przesuwanie ramion, nieprecyzyjne suwanie szybkozłączki, a także utrata ustawienia, gdy musimy zrobić ujęcie z ręki.

DJI RS3
DJI RS3

Wszystkie te mankamenty zostały poprawione w najnowszej odsłonie Ronin RS3 – ramiona są wykonane z lżejszego materiału, przez co regulacja jest wygodniejsza, a dodatkowo ich blokada działa na zasadzie zacisku. Przesuwanie szybkozłączki (w standardzie PL501) jest możliwe dzięki pokrętłu, pozwala to na precyzyjne ustawienie – o każdy milimetr. Poza tym, szybkozłączka ma też mocowanie ArcaSwiss, to pozwala na szybkie wypięcie aparatu, bez utraty wcześniejszego zablokowanego ustawienia.

DJI RS3
DJI RS3

Kwestia transportu pomiędzy lokacjami to też zmora – zazwyczaj trzeba zdjąć aparat z gimbala, a stabilizator rozregulować, by móc go zmieścić w torbie, czy nawet położyć na siedzeniu tak, by ramiona nie obijały się o siebie. Teraz to nie problem, wystarczy przytrzymać przycisk wyłączania, a Ronin RS3 sam się złoży do pozycji wyjściowej, chowając każde ramię w jednej linii a do tego… automatycznie zablokuje każdą z osi, by odblokować ją w momencie, gdy będziemy na to gotowi i ponownie go włączymy.

DJI RS3
DJI RS3

Natomiast to, co tygryski lubią najbardziej, to odpowiednia kalibracja wyważenia sprzętu na stabilizatorze. W tym modelu DJI prezentuje nową odsłonę algorytmu stabilizacji, trzeciej już generacji, czyli SuperSmooth. Ten system zwiększa momenty obrotowe silników, dzięki czemu reagują one zdecydowanie szybciej. Pozwala to na wykonywanie ujęć z użyciem dłuższych ogniskowych, do momentu, gdzie możemy całkowicie zrezygnować ze stabilizacji na matrycy, a gimbal i tak odpowiednio wystabilizuje dane ujęcie.

ARTYKUŁ PŁATNY. POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z DJI

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!