DualSense w Steam będzie działać jeszcze lepiej!

Kontroler DualSense
Kontroler DualSense

Obsługa kontrolerów w Steam jest naprawdę świetna, ale okazuje się, że będzie jeszcze lepsza. Zyskać ma przede wszystkim kontroler z PlayStation, w tym DualSense.

DualSense z lepszym wsparciem na platformie Steam

Wsparcie kontrolerów w Steam i Steam OS (czyli w Linuksie) jest bardzo dobre. W zasadzie podłączamy wybrany kontroler – czy to Xbox Controller, czy to DualSense, czy dowolny inny – wszystko powinno działać bez konfiguracji, a także często do gier dodawany jest odpowiedni schemat, co nieco może być zasługą Steam Decka, który wykorzystuje układ Xbox. Ba! Sam ostatnio zakupiłem kontroler DualSense z PlayStation 5, ponieważ nie tylko jest on bardzo dobrze zrobiony, ale też jest świetnie wspierany i ma wbudowany touchpad, co naprawdę się przydaje. A że lubię dockować Steam Decka, to kontroler od PS5 jest świetny! W Steam możemy także wygodnie modyfikować pracę padów, działają też wibracje. Jedyne czego mi brakuje, to opcji zmiany kolorów podświetlenia w DualSense.

DualSense w Steam Deck
DualSense w Steam Deck

Jak się okazuje, Valve pracuje nad rozszerzeniem obsługi kontrolerów. Gigant chce pokazać deweloperom nowe, lepsze formy tworzenia wsparcia właśnie dla padów. Niestety, nie wszystkie gry wspierają kontrolery, co niekiedy może irytować, między innymi na takim Steam Decku. Nowość zostanie wydana w październiku i mowa tu chociażby o:

  • Zostanie zaktualizowany obszar strony sklepu, w którym wyświetlana jest obsługa kontrolera, aby określić również poziom wykorzystania kontrolera PlayStation.
  • Zostaną zaktualizowane niektóre strony przeglądania, aby ułatwić graczom znajdowanie nowych gier, które dobrze obsługują ich kontroler.
  • Aktualizacje w kliencie Steam Desktop wskazujące, że gra w bibliotece obsługuje kontroler PlayStation.
  • Aktualizacje w kliencie Steam Desktop, aby było bardziej jasne, kiedy gra wymaga użycia kontrolera.

Valve dodaje, że od 2017 roku aż 87 milionów graczy chociaż raz użyło kontrolera i w 67% przypadkach był to Xbox Controller. Reszta to różne pady, w tym PlayStation Controller, Switch Pro Controllers i wiele więcej. Jednakże jak się okazuje, w 2018 roku tylko 11% graczy używało pada od PlayStation. Teraz jednak jest to 27%. A więc znaczenie produktu Sony ciągle rośnie.

Czekam na rozwój padów w Steam. Sam polubiłem granie na padzie i mowa tu zarówno o kontrolerze wbudowanym w Steam Decka, jak i Xbox Controller oraz DualSense.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!