Nowy, szybszy dysk SSD. Czy to możliwe?

WD Dysk
(fot. Western Digital)

Dyski SSD oferują zupełnie inną jakość transferu danych, co znajduje spore uznanie głównie wśród graczy. Czy nowy, szybszy dysk stworzony przez Western Digital, sprawi, że te wyniki skoczą jeszcze do góry? Wygląda na to, że tak!

5150 MB na sekundę

WD_BLACK SN770 NVMe SSD to zupełnie nowy produkt stworzony przez Western Digital, który niedawno trafił do sprzedaży. W krótkim czasie po tym jego użytkownicy zdają się potwierdzać obietnice firmy, która położyła największy nacisk na prędkość transferu danych. Nowy produkt należy do linii Black, czyli tych skierowanych stricte dla graczy. W jaki sposób wyróżnia się on spośród podobnych urządzeń dostępnych na rynku? Zastosowanie w modelu WD_BLACK SN770 NVMe SSD kontrolera zgodnego z protokołem NVM-Express oraz interfejsem PCI-Express 4.0 x4 (poprzednia generacja wykorzystywała PCIe 3.0), dało ciekawy wynik w postaci odczytu 5150 MB na sekundę, zarówno w dyskach o pojemności 1 i 2 TB. Nie jest to oszałamiająca wartość, ale w porównaniu z konkurencyjnymi produktami – robi różnicę.

Nowy, szybszy dysk SSD. Czy to możliwe?
(fot. Western Digital)

Przystępna cena

Jeśli przyjrzeć się bliżej modelowi WD_BLACK SN770 NVMe SSD, poza szybszym odczytem, możemy zauważyć również, że zapis dla modelu 1 TB wynosi 4900 MB na sekundę i kolejno 4850 dla dysku 2 TB. Co ważne, model ten ma pobierać mniej energii, a mimo wszystko być wydajniejszy. Nadal nie są to wartości, które w sposób realny zmienią odbieranie rozgrywki, ale zdecydowanie jest to ważny krok naprzód, w poszukiwaniu zupełnie nowych rozwiązań transferu danych w dyskach SSD. Zwiększona wydajność nie oznacza przy tym astronomicznych cen, jak ma to miejsce w przypadku większości nowych technologii stosowanych w komputerach stacjonarnych, dlatego wspomniany dysk w wersji 1 TB kosztować nas będzie około 520 zł i dla 2 TB, około 1080 zł. Western Digital wypuścił na rynek również mniej pojemne dyski ( 250 i 500 GB) w cenie 240 zł za pierwszy i 320 zł za drugi.

Źródło: tabletowo.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!