Elementary OS z aktualizacją do 5.1.5! Co nowego dodano?

Elementary OS z aktualizacją do 5.1.5! Co nowego dodano?
Elementary OS

Elementary OS to popularny „zamiennik MacOS-a”. Dlaczego? Otóż oferuje on autorskie środowisko graficzne Pantheon, które inspirowane jest właśnie systemem od Apple. Tak się właśnie złożyło, że OS ten został zaktualizowany do wersji 5.1.5.

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane MacOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak MacOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Warto pochwalić Elementary OS za świetne wsparcie dla ekranów HiDPI oraz wiele ciekawych funkcji i aplikacji początkowych (chociażby Kalendarz czy edytor kodu Code), które swoimi możliwościami przebijają swoje odpowiedniki w innych dystrybucjach.

Warto przeczytać: Elementary OS 6 będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS

Elementary OS 5.1.5

5.1.5 to mala aktualizacja dla Elementary OS bazującego na Ubuntu 18.04. Warto dodać, że nadal czekamy na Elementary OS 6, które będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS. Wracając do aktualizacji, w 5.1.5 usprawniono sklep z aplikacjami AppCenter – od teraz będzie można aktualizować aplikacje (włącznie z tymi typu Flatpak) bez podawania hasła administratora. Dodatków doczekał się również menedżer plików. Otóż dzięki uaktualnieniu możemy zaznaczyć jakiś plik graficzny, skopiować go do schowka, a następnie wkleić, jako obraz, w dowolnym miejscu – na przykład w Telegramie. To znacznie ułatwia dzielenie się zdjęciami!

elementary

Dodano również wiele mniejszych usprawnień i optymalizacji, chociażby naprawiono problem z przełączaniem się między zakładkami Data i Czas, znikaniem kolorowych tagów, przywracaniem rozmiaru okna, a także z dziwnym zamrażaniem się programów.

Jeśli korzystasz z Elementary OS 5.1 Hera to prawdopodobnie już teraz masz możliwość aktualizacji systemu w AppCenter. Dla innych udostępniono odpowiedni obraz ISO na stronie projektu.

Korzystacie z Elementary OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!