Elementary OS 6 będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS

Elementary OS 6 będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS
Elementary OS

Ubuntu 20.04 LTS zostanie zaprezentowane już w kwietniu bieżącego roku. Premiera nowej odsłony OS-a od Canonical, to również wydarzenie rozpoczynające wypust innych dystrybucji bazujących właśnie na tym systemie. Jedną z nich jest Elementary OS, który zostanie zaktualizowany do wersji 6.

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane MacOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak MacOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Warto pochwalić Elementary OS za świetne wsparcie dla ekranów HiDPI oraz wiele ciekawych funkcji i aplikacji początkowych (chociażby Kalendarz czy edytor kodu Code), które swoimi możliwościami przebijają swoje odpowiedniki w innych dystrybucjach.

Warto przeczytać: Elementary OS 5.1 już jest! Co dodano nowego?

Elementary OS 6

Elementary OS 6 będzie bazować na przyszłym LTS-ie, czyli Ubuntu 20.04. Deweloperzy postanowili podzielić się listą rzeczy, które mogą zostać dodane do nowej wersji Elementary w 2020 roku. Po pierwsze, poprawione mają zostać gesty na ekranach dotykowych, a ciemny motyw dodany do ogólnych ustawień systemowych (aktualnie można uruchomić go za pośrednictwem zewnętrznej aplikacji).

Elementary OS 6 będzie bazować na Ubuntu 20.04 LTS

Tutaj muszę dodać, że twócy chcą ogólnego rozwoju możliwości konfiguracji interfejsu, czego jednym z elementów ma być możliwość zmiany motywu barwowego we wbudowanym terminalu. Ponadto, deweloperzy mają usprawnić działanie menadżera paczek, jak i samych aplikacji typu Flatpak. Elementary OS 6 ma być również gotowe na przejście na serwer wyświetlania Wayland.

Póki co nie wiemy, kiedy Elementary OS 6 zostanie opublikowane. Oczywiście nie będzie to wcześniej niż premiera Ubuntu 20.04 Focal Fossa, a więc przypuszczam, że nowe Elementary ujrzy światło dzienne w wakacje.

Korzystacie z Elementary OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!