Elementary OS 5.1 już jest! Co dodano nowego?

Elementary OS 5.1 już jest! Co dodano nowego?

Elementary OS to popularny “zamiennik MacOS-a”. Dlaczego? Otóż oferuje on autorskie środowisko graficzne Pantheon, które inspirowane jest właśnie systemem od Apple. Tak się właśnie złożyło, że OS ten został zaktualizowany do wersji 5.1.

Elementary OS to dystrybucja Linuxa, która bazuje na Ubuntu LTS, jednak niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim autorzy przygotowali swoje własne środowisko graficzne, które nazywa się Pantheon (różnic jest nawet więcej, na przykład znajdziemy tutaj własny sklep z aplikacjami oraz kompletnie inny cykl wydawniczy). Jest ono inspirowane MacOS-em i aktualnie jest jednym z najlżejszych, najbardziej nowoczesnych i najpiękniejszych środowisk w świecie Linuxa. Podobnie jak MacOS, tutaj też pracujemy na wielu biurkach, jednak nie możemy rozmieszczać ikon na pulpicie.

Warto pochwalić Elementary OS za świetne wsparcie dla ekranów HiDPI oraz wiele ciekawych funkcji i aplikacji początkowych (chociażby Kalendarz czy edytor kodu Code), które swoimi możliwościami przebijają swoje odpowiedniki w innych dystrybucjach.

Warto przeczytać: Co wniesie Linux Kernel 5.5? Przede wszystkim lepsze wsparcie dla touchpadów

Elementary OS 5.1 Hera

Wbrew pozorom, aktualizacja do wersji 5.1 wnosi całkiem wiele nowości. Po pierwsze przemodelowano ekran logowania, który teraz wygląda znacznie ciekawiej. Oprócz tego, dodano obsługę Flatpaków (co robi coraz więcej dystrybucji), nieco zmieniono ustawienia systemowe oraz uaktualniono jądra Linuxa do wersji 5.0 (niestety jest to dosyć stara odsłona).

Elementary OS 5.1 już jest! Co dodano nowego?
Nowy ekran logowania w Elementary OS 5.1 Hera

Twórcy twierdzą, że w Elementary OS 5.1 Hera aplikacja AppCenter (sklep z aplikacjami) włącza się nawet 10 razy szybciej niż w poprzedniej odsłonie, czyli Juno. W ustawieniach systemowych rozszerzono opcje dotyczące Bluetooth, dźwięku i ekranu. Ponadto pojawiła się możliwość automatycznego wyłączenia touchpada po podłączeniu zewnętrznej myszki. Zmian doczekały się również skróty klawiszowe. Ponadto zaktualizowano własnościowe aplikacje początkowe, takie jak Kalendarz, Kamera, Zdjęcia, Menadżer Plików oraz Code. Na dokładkę twórcy dodali trzy nowe tapety.

Elementary OS jest systemem darmowym. Każdy z nas może pobrać go >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!