Elementary OS 6 z pierwszą aktualizacją. Czas na poprawki!

Elementary OS 6

W sierpniu wydano, po wielu latach oczekiwania, Elementary OS 6. Nie obyło się jednak bez błędów i problemów. Dlatego też twórcy właśnie wydali aktualizację 6.0.1, która wnosi tonę poprawek.

Cassidy James Blaede (jeden z twórców Elementary) opisuje Elementary OS 6 jako największą aktualizację tego systemu do tej pory. Wiele zmian dotyczy elementów “pod maską”, które zapewniają lepsze technologie i integracje z innymi usługami. Do tego dostaliśmy gesty 1:1 na touchpadzie oraz nowe aplikacje początkowe. O wszystkich zmianach przeczytacie w >>tym artykule<<.

Elementary OS 6.0.1

Od dzisiaj (to jest 1 września 2021) Elementary OS 6 dostaje ważną aktualizację wprowadzającą poprawki oraz pewne zmiany. O czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim w AppCenter znajdziemy więcej aplikacji. Ponadto jeśli nie znajdziemy danego programu, to dostaniemy link, który przeniesie nas do Flathub. Co ważne, wprowadzono lepsze wsparcie dla skrzynek pocztowym IMAP oraz dano możliwość edycji już wprowadzonych danych skrzynki.

Aplikacja pocztowa nie będzie już prosić o zapisanie pustego szkicu wiadomości. Nowa aplikacja do zadań Tasks od teraz będzie dystrybuowana jako .deb. Autorzy systemu ułatwili również zmianę nazwy urządzenia, opcję wyświetlania/ukrycia stanu baterii na górnym panelu, a w ustawieniach znajdziemy więcej informacji o naszym układzie graficznym.

Warto dodać, że wprowadzono wiele poprawek, które rozwiązują znane problemy. Wspomina się chociażby o naprawie błędów związanych z usypianiem laptopów czy zmianą nazw plików w menedżerze plików. Sam dostrzegłem kilka problemów, zwłaszcza w kwestii ekranów dotykowych, gdzie jeden palec był wykrywany jako trzy i uruchamiał gest przejścia do widoku Overview.

Elementary OS

Twórcy zapowiedzieli także premierę Elementary OS 6 na laptopa PineBook Pro oraz komputery SBC Raspberry Pi. To się stanie już w niedalekiej przyszłości.

Jeśli korzystasz z Elementary OS 6 to wykonanie aktualizacji jest możliwe z poziomu sklepu z aplikacjami AppCenter. Wystarczy przejść w odpowiednią zakładkę i kliknąć Zaktualizuj.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!