Elon Musk (prawdopodobnie) przejmuje Twittera. Zyskuje na tym… Mastodon!

elon musk twitter mastodon
(fot. Jonathan Newton/The Washington Post z Getty Images)

Cały świat żyje tym, że Elon Musk ma zamiar przejąć cały portal Twitter. Niektórym się to nie podoba, a część z nich szuka alternatywy. Dobrym wyjściem jest przejście na Mastodon, który aktualnie jest niezwykle oblegany.

Elon Musk chce mieć Twittera, a na tym zyskuje Mastodon

Elon Musk już jakiś czas przejął 9,2% akcji Twittera o wartości blisko 3 mld dolarów jednocześnie stając się jego największym udziałowcem. Jednakże miliarder postanowił całą firmę w ramach “chęci ochrony wolności słowa i demokracji”. Zapewne część osób się cieszy z tych wydarzeń, a inni natomiast nie są z tego zadowoleni.

Dlatego też niektórzy poszukują alternatywy, a takową jest chociażby Mastodon. Ten zdecentralizowany portal społecznościowy jest świetną alternatywą, bowiem w wielu aspektach przypomina Twittera, ale cechuje się większą swobodą. Jest też podzielony na mnóstwo instancji (które się ze sobą federalizują, to znaczy ja mając konto w instancji A widzę posty użytkownika, który ma konto w instancji B), ale oczywiście kilka z nich jest najczęściej wybieranych.

Prawdopodobnie przez ruchy Elona Muska, jedna z flagowych instancji mastodon.social (na której sam mam konto) jest niezwykle oblegana. Na tyle została obciążona, że w zasadzie przestała poprawnie działać. Ja sam nie mogę uruchomić aplikacji w przeglądarce internetowej, a aplikacja mobilna ma cały czas problem z pobraniem danych. O niedogodnościach informuje sam twórca instancji (i w zasadzie głowa Mastodona). Dodaje on, że problemy zaraz powinny zostać rozwiązane!

Mastodon problemik

Jeśli sami chcecie wypróbować Mastodona to wcale nie musicie instalować swojej instancji na własnym serwerze. Tak jak tysiące innych użytkowników, możecie skorzystać już z gotowych instancji. Wystarczy wejść na joinmastodon.org i zarejestrować się w serwisie!

Źródło: rp.pl, @Gargron@mastodon.social

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!