Mastodon na Androida oficjalnie! Możemy pobierać aplikację w wersji 1.0

Mastodon fediverse fediwersum
(fot. szmer.info)

Mastodon to wolna i otwartoźródłowa sieć społecznościowa. Po wielu latach czekania w końcu otrzymaliśmy aplikację kliencką na Androida.

Mastodon to sieć społecznościowa podobna w wielu aspektach do Twittera. Jednak nie jest to sieć scentralizowana i przeróżne instancje Mastodona (czy podobnych usług) mogą się ze sobą integrować. Dlatego też użytkownik X mający konto w instancji A, widzi posty użytkownika Y, który założył profil w instancji B. Można korzystać z czyichś instancji, jak i stworzyć własną i dostosowaną pod swoje potrzeby. To sprawia, że mamy większą kontrolę, a także ogranicza to cenzurę i uciszanie.

Mastodon oficjalnie na Androida

O zamkniętych testach aplikacji informowaliśmy Was już jakiś czas temu. Wtedy to narzekałem, że w zasadzie program działa słabo, a także nie mamy tutaj żadnych ustawień. Teraz jednak się to zmienia. Twórcy właśnie wydali aplikację w wersji 1.0, która wnosi naprawdę wiele elementów – przede wszystkim stabilność i możliwość konfiguracji.

Po uruchomieniu programu zobaczymy opcję zalogowania się na konto. Na liście znajdziemy sporo instancji, w tym polską 101010.pl. Ja sam jednak konto mam na mastodon.social. Zalogowanie się przebiegło pomyślnie, a sama aplikacja działa niezwykle lekko i szybko – wszak instalator waży zaledwie 2,5 MB.

Mastodon
Mastodon

W końcu też dostaliśmy ustawienia z prawdziwego zdarzenia. Możemy zmienić motyw – do wyboru mamy jasny, ciemny i automatyczny. Ciemny możemy wzbogacić o czarne tła. Jest też opcja dostosowania powiadomień, użycia przeglądarki internetowej czy działania animacji. Możemy też szybko przejść do ustawień konta w instancji.

Wyszukiwarka w końcu działa poprawnie, a wyniki są pokazywane w wygodnej formie.

Mastodon
Mastodon

Aplikacja jest otwartoźródłowa i każdy może podejrzeć jej kod. Póki co, zainstalować ją możemy za pomocą pliku .apk, jednak lada moment powinna też pojawić się w Sklepie Google Play. Czekamy także na udostępnienie w F-Droid.

Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację Mastodon na Androida

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!