Facebook buduje swojego Twittera i to zgodnego z… Mastodonem

Facebook
Facebook

Jak się okazuje, Facebook buduje własny odpowiednik Twittera bazujący na postach tekstowych. Mało tego, platforma może być zdecentralizowana.

Facebook z nowym medium społecznościowym

Nie ma co kłamać, Twitter ma aktualnie nieco gorsze momenty, a znacznie na tym zyskuje Mastodon. Ten natomiast należy do rodziny Fediverse (co często tłumaczymy jako Fediwersum), a więc uniwersum aplikacji połączonych ze sobą za pomocą protokołu ActivityPub, co finalnie prowadzi do zbudowania przeogromnej sieci społecznościowej, która jest zdecentralizowana.

Działanie Fediverse (fot. Wikimedia)
Działanie Fediverse (fot. Wikimedia)

To w teorii, a w praktyce oznacza to, że jeśli ktoś używa aplikacji Friendica, a ktoś inny Mastodona, to Ci użytkownicy widzą siebie nawzajem i mogą ze sobą rozmawiać. Dokładnie ta sama zasada jest wykorzystywana jak ktoś ma konto mastodonowe na 101010.pl, a ktoś inny na mastodon.pl – i tak mogą ze sobą rozmawiać. Jest to bardzo podobne do skrzynek pocztowych – ktoś ma maila w Gmail, a ktoś inny w Interii, a i tak mogą ze sobą mailować.

me_dm
me.dm

Jak się okazuje, Meta, czyli firma stojąca za Facebookiem i Instagramem, jest na wczesnym etapie budowania własnego medium społecznościowego podobnego do Twittera, tudzież do Mastodona. I tak, podobnie jak Mastodon miałoby być zdecentralizowane, a komunikacja miałaby opierać się właśnie na tekście. Nazwa kodowa tejże aplikacji to P92.

Jeśli faktycznie aplikacja będzie zdecentralizowana i to zgodnie z ogólnie przyjętym standardem ActivityPub, to może to być ogromny krok Facebooka (a raczej firmy Meta) w dobrą stronę. Facebook i Instagram nie kojarzą się z otwartością i działaniem na rzecz wolnego internetu – bez konta facebookowego czy instagramowego bardzo trudno jest nam śledzić “publiczne” tam posty, a świetnym tego dowodem jest koniec prac nad aplikacją Bibliogram. Już Twitter jest o wiele lepszy w tej materii, bowiem mamy coś takiego jak Nitter, czyli alternatywny front-end, który ułatwia wyświetlanie tweetów oraz śledzenie publicznych postów.

Możecie nas śledzić w Fediwersum >>tutaj<<!

Możliwym jest też to, że gigantyczne firmy zobaczyły ogromny potencjał w Fediwersum i ActivityPub. Dowodem tego jest pojawienie się tam chociażby Medium, Flipboard czy nie tak dawno temu Microsoftu – a przynajmniej w formie oficjalnego konta jednej z jego usług.

Mastodon fediverse fediwersum
(fot. szmer.info)

Ciekawi mnie czy P92 faktycznie będzie zdecentralizowanym medium zgodnie z ActivityPub. Równie ciekawe jest to, czy kod aplikacji zostanie opublikowany, aby móc własnoręcznie stawiać własne serwery. No i finalnie, czy mając konto na Mastodonie, będziemy mogli obserwować użytkowników P92 i vice versa.

Źródło: Platformer.News

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!