Ten smartfon ma 7 lat i właśnie dostał ostatnią aktualizację

Fairphone 2
Fairphone 2

Fairphone to linia smartfonów zbudowana w zgodzie z ekologią i prawami użytkownika. I jednocześnie jest to producent, który pokazuje, że smartfon z Androidem można wspierać długo… nawet 7 lat!

Fairphone 2 – koniec wsparcia dopiero po 7 latach

Fairphone 2 pojawił się w 2015 roku i oferuje procesor Qualcomm Snapdragon 801, 2 GB RAM oraz ekran IPS TFT 1920 x 1080 pikseli o przekątnej 5 cali. Jak na dzisiejsze standardy to dosyć stary smartfon. Firma obiecała, że telefon będzie wspierany 3-5 lat. To się jednak znacznie przedłużyło.

No i skończyło się na tym, że telefon otrzymać pięć aktualizacji OS-a i 7 lat łatania zabezpieczeń. Jednak teraz firma zapowiedziała, że w marcu 2023 roku wsparcie oficjalnie się skończy. To właśnie wtedy pojawi się finalny update. Po tym czasie Fairphone 2 oficjalnie nie otrzyma żadnej aktualizacji, ale producent nadal będzie do niego sprzedawał części zamienne, aby przedłużyć cykl życia. Ten proces potrwa kilka miesięcy. Dodatkowo Fairphone zaleca, aby nie wykorzystywać telefonu do uzyskiwania dostępu do danych wrażliwych, jak tylko ten nie będzie otrzymywał odpowiednich aktualizacji zabezpieczeń.

(fot. Fairphone)
(fot. Fairphone)

Fairphone 2 to dowód na to, że jak producenci chcą, to mogą długo wspierać swoje smartfony. Pomimo tego, że aktualnie sporo rzeczy zmienia się na lepsze, to jednak nadal wiele modeli nie otrzymuje aktualizacji niemalże zaraz po premierze. Mało tego, Fairphone 2 pewnie jeszcze długo będzie żył na scenie custom ROM.

Źródło: Fairphone przez XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!