Strona główna Aktualności Przestrzegamy: w Google Play pojawiła się niebezpieczna aplikacja podszywająca się pod Es...

Przestrzegamy: w Google Play pojawiła się niebezpieczna aplikacja podszywająca się pod Es File Manager

-

Google Play jest przesiąknięty fałszywymi, niebezpiecznymi aplikacjami. Jak się okazuje, jedna z nich podszywa się pod popularny menadżer plików Es File Manager.

Fałszywy Es File Manager trafia do Sklepu Play

Pod koniec kwietnia informowaliśmy Was o tym, że popularny menadżer plików Es File Manager został usunięty ze Sklepu Play. Byłem nieco zdziwiony tą sytuacją, tym bardziej że sam z tego programu korzystałem już od kilku ładnych lat.

Jak się okazuje, firma rozwijająca ES File Manager jest powiązana z innym przedsiębiorstwem wydającym aplikacje, w których to bot automatycznie klikał w reklamy. To samo zjawisko prawdopodobnie mogliśmy ujrzeć w samym eksploratorze plików. Warto jednak wspomnieć, że ES File Manager był wciągnięty w kilka innych afer, a sam program został wręcz przepełniony reklamami. To też zmusiło twórców do wydania wersji Pro, w której to reklamy nie występują.

Więcej dowiesz się z: skROOT: ES File Manager zniknął ze Sklepu Play oraz kończy się okres wsparcia dla Ubuntu 14.04

Brak Es File Manager postanowili wykorzystać autorzy niezbyt przyjaznego dla użytkowników oprogramowania. Przygotowali oni aplikację, która w Sklepie Play widoczna była jako Es File Manager, jednak w rzeczywistośći nie wiele ma wspólnego z menadżerem plików.

Niebezpieczeństwo wykrył Lukas Stefanko z firmy ESET. Jak ten specjalista informuje, spreparowana aplikacja nie dostarcza funkcjonalności oryginalnego Es File Manager, a za to wyświetla około 9 pełnoekranowych reklam co kilka minut. Ponadto, użytkownik jest proszony o podanie danych do logowania, a zapewne większość osób wszędzie wpisuje podobne rzeczy – ten sam e-mail i te same hasło. Ma to oczywiście na celu wyłudzenie tych danych.

Warto przeczytać: Co? Mozilla została nominowana do konkursu „Przeciwnik internetu”

Niestety, pomimo tego, że aplikacji tej nie ma już w Sklepie Play, to ponad 10 tysięcy osób zdążyło ja pobrać. To oznacza, że powinniśmy być o wiele bardziej czujni gdy instalujemy aplikacje ze Sklepu Play. Należy czytać opisy, komentarze i przejrzeć oceny autora. Warto również wspomnieć o alternatywnych i sprawdzonych sklepach z programami,  na przykład F-Droid.

Korzystaliście z Es File Manager? Napiszcie w komentarzu!

ŹródłoSoftPedia

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej