System Fedora 35 Beta wydany! Oto nowości

fedora matebook
Fedora 34 z ciemnym motywem Adwaita Dark

Fedora to jedna z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych dystrybucji Linuxa. Ba! Sam z niej korzystam i bardzo sobie chwalę. Właśnie została opublikowana Fedora 35 Beta.

Fedora 35 Beta

Fedora to dystrybucja, która ma niemalże wszystko to, co najnowsze. Nie inaczej jest w przypadku Fedory 35, która ma GNOME 41 – środowisko pokazane zaledwie kilka dni temu. Z tego też powodu nowości związane z Fedorą 35 są ściśle powiązane z GNOME.

Mowa tu chociażby o odświeżonym sklepie z aplikacjami, który dostarcza więcej informacji w nieco przyjaźniejszej formie. W ustawieniach natomiast znajdziemy zakładki związane z łącznością bezprzewodową 2G/3G/4G/LTE oraz z multitaskingiem, gdzie skonfigurujemy chociażby działanie gorących rogów czy ustalimy stałą liczbę przestrzeni roboczych.

gnome 41
(fot. OMG!Ubuntu)

Nie zabraknie też aplikacji początkowej Connections do nawiązywania połączeń zdalnych VNC oraz RDP. Użytkownik dostanie także możliwość ustawienia profilu zasilania, a kalendarz odczyta pliki .ics. Menedżer plików natomiast utworzy zaszyfrowane paczki .zip.

gnome 41
(fot. OMG!Ubuntu)

Fedora 35 to także WirePlumber – specjalne narzędzie do obsługi PipeWire. Dodatkowo zmodyfikowano też działanie repozytoriów zewnętrznych. Na dzień dobry dostaniemy Linux Kernel 5.14, a także RPM 4.17, GCC 11, GNU C Library 2.34 oraz Python 3.10.

Fedora 35 Beta jest już dostępna do pobrania. Nie zaleca się jednak korzystania z niej na co dzień. Wersja stabilna natomiast ma pojawić się już za niecały miesiąc, dokładnie 26 października.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!