Linux Kernel 5.14 wydany! Co nowego dodano?

Linux Logo

Ostatnie jądro Linuxa zostało zaprezentowane pod koniec czerwca. To też oznacza, że przyszedł czas na publikację Linux Kernel 5.14. Co nowego dodano? Przekonajcie się.

Linux Kernel 5.14

Jądro 5.14 to przede wszystkim obsługa core scheduling, nowy kontroler priorytetów we/wy do zarządzenia priorytetami żądań blokowych we/wy oraz nowe polecenie ioctl(), które usprawnia księgowanie w systemie plików EXT4 i zmniejsza liczbę wycieków danych.

Linux 5.14 pozwala na wypinanie z komputera karty graficznej AMD Radeon, w trakcie pracy, bez wywołania Kernel Panic. Całkiem ciekawa opcja. Oczywiście wprowadzono sporo wsparcia dla hardware’u. Warto sobie wymienić obsługę przełączników sieciowych Sparx5, czujników Sony IMX208, kontrolerów SparkFun Qwiic oraz usprawnioną obsługę układów Rockchip RK817 i Qualcomm WCD9380/WCD9385.

Warto dodać, że przycisk udostępniania w kontrolerze z Xbox One już działa poprawnie (choć nie wiem czy ma on szersze użycie poza konsolą Xbox). Poza tym, Linux Kernel 5.14 to także pełna obsługa Raspberry Pi 400 – komputera wbudowanego w klawiaturę, o którym więcej pisaliśmy >>tutaj<<.

Linux Kernel 5.14 wydany! Co nowego dodano?
Raspberry Pi 400

Jak zainstalować Linux Kernel 5.14?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu, jest wykorzystanie plików DEB. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!