Fedora Asahi ma działać na komputerach z Apple M1 i M2

MacBook Pro 13
Macbook Pro 13

Jak się okazuje, Fedora chce trafić także na komputery Apple z nowymi procesorami z serii Apple M. Właśnie zapowiedziano Fedora Asahi.

Fedora Asahi – Fedora Workstation dla komputerów z Apple Silicon

Fedora Workstation, czyli zwykła, desktopowa edycja tego systemu, ma działać na komputerach Apple z nowymi procesorami ARM. Fedora Asahi to projekt przeniesienia znanego systemu typu Linux na nowe sprzęty Apple. Nazwa Fedora Asahi jasno nawiązuje do Asahi Linux.

Asahi Linux to projekt dystrybucji Linuksa, która to ma działać na nowych komputerach Apple z procesorami M1 i M2. Rozwój jest naprawdę dynamiczny i w stosunkowo krótkim czasie udało się uzyskać całkiem użyteczne środowisko i to z częściową implementacją przyspieszenia GPU.

Fedora Workstation 37
Fedora Workstation 37

Fedora Asahi została przedstawiona na FOSDEM 2023 i zaciekawia od samego początku. Może to być właśnie ta dystrybucja, która jednocześnie będzie stabilna i użyteczna na komputerach Mac(book) z chipami M1 i M2. Warto tutaj dodać, że nowe sprzęty Apple cieszą się dobrą opinią bardzo wydajnych, szybkich, a przy tym działających długo na baterii, co sprawia, że po prostu wielu chce z nich korzystać. Nie każdy jednak chce używać system macOS. Jednak na kompletne wydanie Fedora Asahi jeszcze sobie poczekamy.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!