Firefox 115 wydany! Linuksiarze odczują różnicę

Nowy Firefox 115
Nowy Firefox 115

Właśnie został wydana aktualizacja dla przeglądarki Mozilla Firefox. A więc co takiego wnosi Firefox 115?

Firefox 115 wydany i wnosi przyspieszenie GPU na grafikach Intela

Mozilla wydała aktualizację dla przeglądarki Firefox. Nowa wersja została oznaczona jako “115” i wnosi ciekawe rzeczy dla użytkowników Linuksa. Mowa tu o domyślnie włączonym dekodowaniu GPU (VA-API) właśnie na systemach typu Linux. Chodzi o wsparcie dla układów graficznych Intela. Osoby korzystające z urządzeń, które nie obsługują dekodowania wideo H264, będą mogły skorzystać z wtyczki OpenH264 firmy Cisco podczas odtwarzania zgodnych treści w tej wersji i nowszych.

Firefox 115
Firefox 115

Sprawdziłem nowość i porównałem Firefoksa 115 do Firefoksa 114 z RPM i przyznam, że… nie widzę różnicy. Możliwe, że akurat Firefox RPM już miał włączone to dekodowanie, ale film 4K działa tak samo płynnie na Firefox 115, jak i na Firefox 114. Nie widzę też obciążenia na CPU, więc zapewne to właśnie GPU zajmuje się dekodowaniem. A spokojnie, bardzo dobrze wiem co to znaczy brak przyspieszenia sprzętowego w przeglądarce. Poczułem to 5 lat temu na laptopie Chuwi Lapbook 12.3.

Kolejną nowością dla użytkowników Linuksa ma być szybkie otwieranie linków ze schowka. Kiedy dany link mamy w schowku, to wystarczy środkowym przyciskiem myszy kliknąć w przycisk do otwierania nowej karty. Niestety, u mnie z jakiegoś powodu to nie działa.

Firefox 115
Firefox 115

Co jeszcze nowego dodano? Mamy opcję skopiowania danych płatniczych z Chrome, dodanie funkcji Cofnij i Powtórz w polach wpisywania hasła, a otwierane menu z kartami obsługuje ich szybkie zamykanie. Użytkownicy Windowsa 7, Windowsa 8 oraz macOS 10.12, 10.13 oraz 10.14 będą automatycznie przeniesieni na Firefoksa 115 ESR (o długim okresie wsparcia).

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!