Firefox 116 z dekodowaniem GPU na Raspberry Pi 4! No nareszcie

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Jak się okazuje, Raspberry Pi 4 w końcu doczekało się odpowiedniego wsparcia przeglądarki Firefox.

Firefox 116 dużą aktualizacją dla Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 powolutku wraca do łask, a to za sprawą lepszej dostępności i nieco niższej ceny. Nadal nie jest to rozwiązanie idealne, zwłaszcza w swojej cenie, ale niekiedy jest po prostu niezastąpione. No i jak się okazuje, Firefox 116 to ważna aktualizacja dla Raspberry Pi 4.

Otóż osoby korzystające z Firefoksa na Raspberry Pi 4 do tej pory miały taki problem, że wszelkie filmy i inne elementy uruchamiały się z dekodowaniem software’owym. To oznaczało bardzo niskie osiągi i ogromne obciążenie CPU. Do tego typu zadań dostosowany jest układ graficzny, który tutaj nie był wykorzystywany.

Raspberry Pi 3B+
Raspberry Pi 3B+

Firefox 116 wnosi dekodowanie sprzętowe, czyli właśnie z użyciem GPU. Co to oznacza? Oglądanie filmów i inne rzeczy bazujące na GPU będą w końcu wykorzystywać ten układ graficzny. Oczywiście mowa tu o zadań właśnie w przeglądarce. Nowość przyda się szczególnie tym, co korzystają z RPi4 jak z komputera osobistego. Do realizowania tych zadań deweloperzy Firefoksa wykorzystali interfejs jądra Linuksa Video4Linux Memory-to-Memory (V4L2-M2M).

Firefox 116 ma pojawić się na początku sierpnia. Dla użytkowników Raspberry Pi 4 to naprawdę świetna wiadomość.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!