Firefox 116 wydany! Oto co takiego wnosi

Firefox 116
Firefox 116

Firefox 116 już został wydany i wprowadza kolejne ulepszenia dla trybu Picture-in-Picture, a także dostosowuje się pod nowe technologie na Linuksie.

Firefox 116 został wydany!

Właśnie Mozilla opublikowała nową wersję przeglądarki internetowej Firefox. Oprócz niedawno opisywanego przyspieszenia sprzętowego na Raspberry Pi 4, wprowadzono też szereg innych nowości. Chociażby ponownie rozbudowano tryb Picture-in-Picture i od teraz możemy sobie wygodnie zmienić poziom głośności. Warto odnotować, że jest to poziom głośności odtwarzacza, a nie systemu operacyjnego, czyli na przykład głośność w YouTube.

Firefox 116
Firefox 116

Dodano też opcję edytowania notatek w PDF-ach, a także wklejania i kopiowania plików systemowych do Firefoksa. Poprawiono upload przez HTTP/2 oraz skrót do ponownego otwierania zamkniętych kart otwiera je teraz w kolejności, w jakiej zostały zamknięte.

Ciekawostką jest też fakt, że od teraz można tworzyć instalacje Firefoksa tylko dla Waylanda, bez składników polegających na starym serwerze wyświetlania X11. Dla użytkowników Linuksa to całkiem ciekawa nowość, w tym dla mnie, bo z Waylanda korzystam od paru lat.

Mozilla Firefox to darmowa i otwarta przeglądarka internetowa, która jako jedna z niewielu nadal rozwija własny silnik wyświetlania stron internetowych Gecko. Niestety, wiele innych przeglądarek w rzeczywistości wykorzystuje przeglądarkę Chromium (coś, na czymś bazuje Google Chrome), chociażby Microsoft Edge, Brave Browser czy Opera.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!