Firefox 78 już jest i ma większe wymagania na Linuxie

Firefox
Logo Firefoxa

Bez wątpienia Mozilla Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Choć niektórzy mogą uznać, że swoje najlepsze czasy ma daleko za sobą, tak produkt ciągle jest rozwijany i ulepszany. Firefox doczekał się aktualizacji do wersji 78, która między innymi podnosi minimalne wymagania na Linuxie.

Firefox to przeglądarka internetowa, do której mam ogromny szacunek. Jako jedyna nie uległa “modzie” przechodzenia na Chromium i dalej rozwija własny silnik Gecko. Mało tego, aplikacja staje się coraz szybsza i wygodniejsza w używaniu. Bardzo polubiłem wersję desktopową, która jest bogata w funkcje i możliwości modyfikacji, a zarazem jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Niestety, do pełni szczęścia brakuje mi dobrej aplikacji mobilnej. Co prawda, androidowy Firefox jest całkiem OK, jednak w wielu aspektach ustępuje konkurentom w postaci Google Chrome czy Brave Browser.

Warto przeczytać: Po wielu latach zmieniłem przeglądarkę i przesiadłem się na Brave Browser

Firefox 78 wydany!

Firefox 78 to przede wszystkim nowe łatki zabezpieczeń, poprawki błędów i kilka dodatków. Między innymi dodano specjalny przycisk “Przywróć zamkniętą kartę”, który wywołujemy klikając PPM na pasku otwartych kart. Jest to błahostka, a zapewne niejednokrotnie ułatwi pracę. Dodano również specjalny przycisk Odśwież (dotyczy Windowsa), który przywraca ustawienia fabryczne przeglądarki. Ponadto dodano możliwość obejrzenia pobranych dokumentów PDF bezpośrednio w Firefoxie (jednak ja ten dodatek miałem już dawno temu).

Warto zobaczyć: Brave Browser zarabiało na reflinkach, ale nie powinniście się tym przejmować

Jeśli chodzi o Linuxa, to deweloperzy zmienili minimalne wymagania systemowe. Od teraz do korzystania z Firefoxa 78 (lub nowszego) potrzeba GNU libc w wersji 2.17 lub nowszej, libstdc++ w wersji 4.8.1 lub nowszej oraz GTK+ w wersji 3.14 lub nowszej. W skrócie: jeśli korzystasz z Ubuntu 16.04 LTS lub jakiejś świeższej odsłony to nie masz się czym martwić.

Korzystasz z Firefoxa? Daj znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!