Brave Browser zarabiało na reflinkach, ale nie powinniście się tym przejmować

brave browser

Brave Browser to przeglądarka internetowa, która przede wszystkim ma dbać o prywatność użytkowników. Sam zacząłem z niej korzystać, o czym więcej pisałem >>tutaj<<. Niestety, ostatnio wokół Brave Browser zrodziła się niemała afera. Czy jest się czym przejmować? Wbrew powszechnej opinii – nie ma.

Kilka dni temu na światło dzienne wyszły niewygodne dla Brave Browser fakty. Jak się okazuje, przeglądarka dopisywała reflinki elementom, które wpisywał użytkownik. Osoba, która znalazła ten błąd (dlaczego jest to błąd to dowiecie się później) dosyć krytycznie podeszła do Brave Browser. Ton wypowiedzi przeniósł się na przeróżne artykuły na ten temat, co w wielu osobach wyrobiło negatywną opinię o Brave Browser. Ja postanowiłem jednak zachować dystans i poczekać na wyjaśnienia. Oczywiście, że ten błąd może zachwiać zaufaniem do tego produktu, tym bardziej, że w grę wchodzą pieniądze. Jednakże powinniśmy przyjrzeć się reakcji twórców.

Warto przeczytać: Po wielu latach zmieniłem przeglądarkę i przesiadłem się na Brave Browser

Odpowiedź Brave Browser była niemalże natychmiastowa i przygotowali oni specjalny wpis. Funkcja dopisywania reflinków została dodana umyślnie, jednak miała działać kompletnie inaczej. Otóż link z podpiętym odnośnikiem do Brave Browser miał się pojawiać jako druga, opcjonalna forma wyboru. co możecie zobaczyć poniżej. Mało tego, lista elementów, do których zostanie dopisany reflink, miała być bardzo krótka.

W rzeczywistości wyglądało to tak:

Brave Browser zarabiało na reflinkach, ale nie powinniście się tym przejmować

Warto dodać, że deweloperzy naprawili błąd w kilkanaście godzin po zgłoszeniu i to we wszystkich kanałach ( tj. stable, Beta, Dev, Nightly). Twórcy także zaznaczają, że problem nie wpływał na zachowanie prywatności użytkowników.

Oczywiście, że ten problem nie wpływa pozytywnie na wizerunek projektu Brave Browser. Niemniej należy docenić deweloperów za szybką reakcję, a także całkiem długi wpis na blogu, w którym dokładnie wyjaśniają cały problem (link w źródle).

Korzystacie z Brave Browser? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!