Firefox usuwa wiele dodatków, które były złośliwym oprogramowaniem

Firefox
Firefox w systemie Linux

Jak się okazuje, Mozilla poważnie zajęła się dodatkami tworzonymi z myślą o Firefoxie. Firma zdążyła już usunąć wiele takich, które okazywały się być złośliwym oprogramowaniem.

Mozilla pozbywa się niebezpiecznych dodatków do Firefoxa

Mozilla oświadczyła, że już w czerwcu 2020 odkryła, że niektóre dodatki do Firefoxa nadużywały API proxy. Jak twierdzi Mozilla, blisko pół miliona użytkowników mogło zostać narażonych. Rozszerzenia zostały usunięte, a twórcy podjęli kroki zabezpieczające użytkowników. Przede wszystkim wstrzymano akceptację dodatków, które wykorzystują API proxy.

Dodatkowo, zaczynając od wersji 91.1, przeglądarka wykonuje żądania (chociażby pobieranie aktualizacji) poprzez bezpośrednie połączenie, gdy połączenie proxy się nie powiedzie. Stworzono również specjalny dodatek Proxy Failover.

firefox focus
(fot. Mozilla)

Nie wiemy dokładnie o jakie dodatki chodziło. Wymieniono jedynie dwa – Bypass oraz Bypass XM – ale nie powiedziano co dokładnie robiły. Prawdopodobnie pozwalały na ominięcie paywalla na witrynach internetowych.

Dodatki do przeglądarek internetowych to narzędzia, które znacznie mogą nam ułatwić pracę. Niestety, wiele z nich okazuje się nie działać na rzecz dobra użytkownika. Dlatego też warto wybierać tylko te sprawdzone dodatki i to z zaufanego źródła.

Źródło: TechSpot przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!