O wow! Firefox na Linuxie z gestami jak Safari na macOS

Firefox 100
Firefox 100

Firefox to domyślna przeglądarka na wielu systemach operacyjnych typu Linux. Sam codziennie korzystam z tego programu. Jak się okazuje, już niedługo skorzystam z bardzo wygodnego udogodnienia.

Firefox z gestami dwóch palców

Gesty na touchpadzie głównie kojarzą mi się z macOS, jednak od jakiegoś czasu mamy je również w GNOME z Waylandem. Sam z tych gestów korzystam codziennie i uważam, że są one lepsze niż w produktach Apple. Ale w macOS coś podobnego znajdziemy także w przeglądarce Safari, gdzie możemy szybko przeskoczyć do poprzedniej lub następnej strony. To samo znajdziemy też w chociażby Google Chrome na Chrome OS oraz Windows. Na Linuxie takie gesty sam znalazłem tylko w GNOME Web. A jednak trafią one do Firefoxa.

Otóż jak się okazuje, najnowsza edycja Firefoxa Nightly (z 23 czerwca) wspiera gesty dwoma palcami na touchpadzie. Możemy przesunąć od prawej do lewej, aby cofnąć się o witrynę lub od lewej do prawej, aby przejść do następnej strony. Co ważne, te gesty działają w serwerze wyświetlania Wayland. Podczas wywoływania gestu pokazuje się taka strzałka na rogu ekranu.

O wow! Firefox na Linuxie z gestami jak Safari na macOS
(fot. OMG!Linux)

Jak wynika z testów przeprowadzonych przez redakcję OMG!Linux, gesty zostały całkiem dobrze wyważone i raczej nie ma opcji przypadkowego użycia. Bardzo mnie to cieszy, bowiem dwa palce bardzo często są wykorzystywane w przeglądarkach internetowych i raczej nie chcemy przypadkowych reakcji.

Bardzo cieszę się, że Mozilla nareszcie tę funkcję dodaje. Przyznam szczerze, że dzięki parze GNOME & Wayland bardzo polubiłem korzystanie z touchpada, a te gesty w Firefoxie będą takim miłym i przydatnym dodatkiem. Funkcja prawdopodobnie pojawi się za jakiś czas w edycji Stable o numerze 103.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!