Zoom w końcu działa poprawnie na Ubuntu z Waylandem

Zoom na Linux Mint
Zoom na Linux Mint

Zoom to bardzo popularna platforma do wideokonferencji. Jak się okazuje, nareszcie zaczęła działać poprawnie na Linuxach z Waylandem.

Wayland poprawnie wspierany przez aplikację Zoom

Aplikacja Zoom na Linuxa jest dostępna od dawna – już na początku pandemii korzystałem z tej platformy, bowiem była ona wykorzystywana do niektórych z zajęć. Działała ona normalnie, to znaczy tak samo jak na Windows czy macOS. A przynajmniej było tak w przypadku tych dystrybucji, które wykorzystują X11.

Jednak w 2022 roku coraz popularniejszym staje się serwer wyświetlania Wayland wykorzystywany zamiast X11. Domyślnie jest on włączony na Ubuntu czy Fedorze – czyli na bardzo popularnych dystrybucjach. A Zoom do tej pory miał problem z Waylandem, bowiem aplikacja nie potrafiła dać nam możliwości udostępniania zawartości ekranu realizowanej za pomocą Pipewire.

Jednak jak się okazuje, Zoom v5.11.0 na Linuxa wprowadza właśnie obsługę Pipewire w serwerze wyświetlania Wayland. Po prostu klikamy w Share i wyskoczy nam okienko dialogowe, które pozwala nam wybrać obszar, który chcemy udostępniać. W trakcie udostępniania powinna pojawić się odpowiednia ikonka w górnym, prawym rogu w kolorze pomarańczowym (a przynajmniej w GNOME). Klikając tam będziemy mogli szybko odciąć udostępnianie ekranu od strony systemowej. Właśnie dlatego warto wspierać Pipewire, bowiem mocno standaryzuje udostępnianie ekranu w wielu różnych aplikacjach.

Zoom Wayland
(fot. OMG!Linux)

Zoom to kolejna ogromna platforma, która adaptuje nowe technologie Linuxa. Tym samym sam Linux z Waylandem staje się coraz lepszym wyborem i ponownie dostajemy dowód, że spokojnie można korzystać z tego serwera wyświetlania (sam to robię od roku!). W sumie to została jeszcze jedna duża platforma, która powinna to zaadaptować, a jest to Discord. Póki co, udostępnianie ekranu w Discordzie na Pipewire & Wayland działa tylko i wyłącznie wewnątrz Firefoxa. Aplikacja desktopowa udostępnia tylko czarny ekran.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!