Świat Linuxa zawrzał! Firefox w Ubuntu będzie snapem

Firefox

Społeczność Linuxa dosyć chłodno przyjęła nową informację mówiącą, że przeglądarka internetowa Firefox będzie dystrybuowana w systemie Ubuntu jako paczka Snap. Ale o co chodzi?

Firefox jako Snap w Ubuntu

Ubuntu dotychczas korzystało z natywnej formy dystrybucji aplikacji dla Debiana (na którym to Ubuntu bazuje) .deb. Jakiś czas temu postanowili rozwinąć swój system pakietów Snap – konkurencyjny dla Flatpaków i Deb. Aplikacje łatwiej się instaluje i są częściej aktualizowane (nawet w tle), jednak też gorzej integrują się z systemem i działają wolniej.

Ubuntu również stara się przenieść na system Snap swoje aplikacje początkowe, a w Ubuntu 21.10 właśnie w takiej formie dostaniemy przeglądarkę Firefox (czyli domyślną w tym systemie). Wiele osób się oburzyło, bowiem przeglądarka jest bardzo ważnym programem i nie powinna być w żaden sposób ograniczana. Za ten ruch sporo fanów obwinia twórców Ubuntu – Canonical.

Firefox 90

Jeśli jednak wczytamy się w komunikat, to okazuje się, że za tym ruchem – prawdopodobnie – stoi Mozilla. Otóż to właśnie Canonical wraz z twórcami Firefoxa zmieniają sposób dostarczania przeglądarki internetowej. Mało tego, to Mozilla ma odpowiadać za tę paczkę oprogramowania.

This is the result of cooperation and collaboration between the [Ubuntu] Desktop and Snap teams at Canonical and Mozilla developers, and is the first step towards a deb-to-snap transition that will take place during the 22.04 development cycle.

Twórcy jeszcze mają sporo do zrobienia, aby wersja Snap działała poprawnie, bowiem aktualnie nawet folder ~/Pobrane nie jest tym domyślnym dla pobierania plików. Jest również problem z instalacją wtyczek GNOME.

Co to oznacza dla użytkownika? Osoby zainteresowane tematem zapewne będą próbowali powrócić do wersji .deb, która nadal będzie tworzona dla użytkowników Debiana. Użytkownicy nieznający się na tego typu rzeczach prawdopodobnie nawet nie zauważą różnicy – tym bardziej, że twórcy mają się postarać. Wszak do podobnej zmiany już doszło – popularny linuksowy zamiennik Chrome’a – Chromium – również jest dystrybuowany jako Snap od jakiegoś czasu. Tutaj jednak niektórzy dostrzegli pewne problemy.

Firefox Snap rozwiąże problem aktualizacji, gdzie pojawiały się one w Ubuntu dopiero kilka lub nawet kilkanaście dni po publikacji. Przez to użytkownicy systemu Canonical nie mogli cieszyć się nowościami już pierwszego dnia.

Źródło: Launchpad, OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!