Foliate – aplikacja do czytania książek na Linuxie – stała się jeszcze lepsza!

foliate

Ja wiem, czytanie książek na ekranie komputera nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem, jednak czytnik ebooków to całkiem spory wydatek. Z tego też powodu chcąc przeczytać interesującą nas książkę musimy zrobić to na komputerze. Formaty epub i mobi potrafią być nieco problematyczne. Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja Foliate, która właśnie doczekała się sporej aktualizacji!

Foliate

Foliate jest zarazem prostym i nowoczesnym czytnikiem książek zbudowanym w oparciu o biblioteki GTK. To co go wyróżnia to niezwykle przejrzysty i wygodny interfejs, ale również dostęp do przydatnych funkcji, które ułatwiają czytanie. Foliate obsługuje przeróżne formaty książek elektronicznych, chociazby epub czy mobi, jednak nie obsługuje PDF-ów (co jest zrozumiałe).

Foliate jest programem stworzonym z myślą o Linuxie i jest dostępny poprzez różne menedżery pakietów, między innymi Snap, Flatpak czy PPA. Jeśli chcemy to możemy sobie go zbudować prosto ze źródła, bowiem jego kod został udostępniony w odpowiednim repozytorium.

flatpak install foliate

Warto przeczytać: Ubuntu Lumina Remix, czyli ciekawostka w świecie Linuxa

Foliate 2.2.0

Foliate 2.2.0 to przede wszystkim możliwość wyszukiwania darmowych książek! Tak, od teraz bezpośrednio w programie możemy przeglądać bezpłatne pozycje i je szybko pobierać – oczywiście książki są w języku angielskim. Już dzisiaj możesz zapoznać się z przygodami Sherlocka Holmesa i to w oryginale!

foliate

Dodano również obsługę nowych formatów, głównie tych stworzonych z myślą o cyfrowych komiksach – cbr, cbz, cbt, cb7, fb2, fb2.zip, a także wszystkim znany txt. Postanowiono również zaimplementować specjalny pasek, który będzie pokazywać postęp naszego czytania. Ponadto poprawiono obsługę czytania tekstu, bezpieczeństwo, dodano wsparcie dla książek czytanych od prawej do lewej, a także lepszą współpracę z niektórymi motywami graficznymi.

Nowa wersja Foliate jest dostępna między innymi w formie Flatpak, a także Snap.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!