Gesty jak w macOS na Linuxie? Tak i to już dzisiaj dzięki wtyczce!

Gesty jak w macOS na Linuxie? Tak i to już dzisiaj dzięki wtyczce!

Laptopy firmy Apple mają wiele zalet, ale największą z nich – przynajmniej według mnie – jest touchpad, który nie tylko jest bardzo celny i dokładny, ale również wspiera masę przydatnych gestów. Touchpad to też jest zarazem jedno z najważniejszych peryferiów w laptopach, a więc ma ogromny wpływ na wygodę korzystania i wrażenia z obcowania. Na Linuxie touchpady działają dobrze i możemy je dowolnie konfigurować, jednak gorzej jest ze wsparciem dla gestów. Teraz jednak wszystko się zmienia!

Już kilka lat temu powstało specjalne narzędzie na Linuxa nazywające się Touchegg. Jest to demon, który oddaje użytkownikowi możliwość korzystania z gestów. Niestety, przez 5 lat narzędzie nie było aktualizowane, a technologie w Linuxie (zwłaszcza teraz) dynamicznie się rozwijają. Nagle autor powrócił z od zera napisanym narzędziem Touchegg wykorzystując nowe technologie.

Warto przeczytać: Elementary OS 6 będzie najlepszym Linuxem na laptopy! Wszystko dzięki gestom

Następnie wydał aplikację Touche, czyli specjalne narzędzie z interfejsem GUI, które pozwala na wygodną konfigurację działania Touchegg. Gesty faktycznie działały, jednak nie były one tak przyjemne w korzystaniu, jak jest to w przypadku macOS. Po prostu dany gest emulował działanie skrótu klawiaturowego, a jego wywołanie objawiało się wyświetleniem specjalnej strzałki.

Gesty z macOS już na GNOME 3.38 i 40!

Twórca Touchegg i Touche przygotował kolejną bombę! Jest to wtyczka do GNOME o nazwie “X11 Gestures”. Wprowadza ona obsługę gestów do środowiska GNOME 3.38 oraz 40. Co ważne, gesty te są takie same jak w macOS, czyli obraz porusza się równo z palcami na touchpadzie.

Gesty jak w macOS na Linuxie? Tak i to już dzisiaj dzięki wtyczce!

Muszę dodać, że nad podobną funkcjonalnością pracują deweloperzy Elementary OS, jednak premiery wersji 6. jeszcze nie było. Dlatego też możemy uznać, że GNOME jako pierwsze dostało tego typu gesty. Mało tego, parę dni temu opublikowano GNOME 40, które domyślnie, na dzień dobry, oferuje dokładnie takie same gesty, jednak działają one tylko z serwerem wyświetlania Wayland. Na X11 nie działają, dlatego wtyczka X11 Gestures jest wybawieniem.

Jak zacząć korzystać z gestów w GNOME? To proste! Proces instalacji musimy zacząć od Touchegg. Jak to zrobić? Odpowiednią paczkę instalacyjną należy pobrać >>stąd<< (w przypadku dystrybucji bazujących na Debian/Ubuntu jest to .DEB).

Następnie należy zainstalować wtyczkę X11 Gestures. Instalacja jest prosta. Wystarczy wejść >>tutaj<< i przesunąć przełącznik po prawej stronie ekranu. Wtyczka działa zarówno w GNOME 40, jak i GNOME 3.38, a więc z nowości korzystać mogą również użytkownicy Ubuntu 20.10 oraz Pop!_OS 20.10.

Jak Wam się podobają gesty? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!