GIMP oficjalnie na Apple M1 Silicon!

GIMP
GIMP

Jak się okazuje, w końcu deweloperzy wydali pierwszą, stabilną wersję edytora grafiki GIMP zoptymalizowaną pod procesory Apple M1 i Apple M2.

GIMP 2.10.32 zoptymalizowany pod Apple M1 i M2

GIMP to darmowy i otwartoźródłowy edytor grafiki. Cieszy się całkiem sporą popularnością, co nieco nadało mu niezbyt pochlebną łatkę (czyli gorszego odpowiednika Photoshopa). Pomimo tego, nadal jest to niezwykle zaawansowany program dający ogromne możliwości, a do tego jest darmowy i całkiem lekki. Sam z GIMPA korzystam od dawna i uważam go za dobry program.

Jak się okazuje, GIMP 2.10.32 to pierwsza, stabilna edycja aplikacji, który działa natywnie na architekturze Apple M1 i M2 ARM. Podczas pobierania aplikacji użytkownicy macOS mogą wybrać dwa różne pakiety .dmg. Jeden z nich to x86_64 przygotowany na MacBooki z procesorami Intel. Drugi to AArch64, czyli właśnie ten przygotowany pod nowe układy Apple ARM. Co ważne, strona internetowa GIMPA będzie próbowała sama wykryć który pakiet zaoferować użytkownikowi. Jednakże to może nie działać dobrze w każdej przeglądarce, więc twórcy programu proszą o bycie uważnym.

GIMP na macOS

GIMP ARM na komputerach Apple powinien działać naprawdę szybko, wydajnie, ale też oszczędnie. Zapewne Ci, co na co dzień pracują w GIMPIE zauważą, że bateria wytrzymuje dłużej, a program jest znacznie bardziej responsywny.

Źródło: GIMP

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!