GitHub udostępnił Copilot – narzędzie AI do pisania kodu

Github copilot

Jeśli cokolwiek programowaliście bądź używaliście jakichś otwartych narzędzi, to zapewne znacie portal GitHub. Ta strona oferuje dostęp do systemu kontroli wersji, jednak stara się być czymś więcej. Twórcy platformy właśnie wydali Copilot – narzędzie AI, które ułatwia programowanie.

Copilot, czyli AI do pisania kodu

GitHub to prawdopodobnie najpopularniejsza implementacja GIT-a. Portal pomaga nam w zarządzaniu projektami i wersjami naszego oprogramowania. Repozytoria na GitHubie często działają jak portfolio, którym możemy chwalić się przed przyszłymi pracodawcami. Korzystając z Linuxa również często odwiedza się GitHub w poszukiwaniu ciekawych narzędzi, które możemy także sami rozwijać.

Copilot to nowe narzędzie, które wykorzystuje AI. Podczas korzystania i pisania kodu, program uczy się jak dany programista pisze, a następnie sugeruje autouzupełnianie nawet wielu linijek kodu. Oczywiście jest to bardzo wygodne i znacznie przyspiesza tworzenie oprogramowania. Copilot ma również pomóc w zamianie komentarzy i opisów w działający kod, jak i w przeprowadzaniu testów.

Copilot

Póki co Copilot jest dostępny w formie testowej, jednak możemy spodziewać się, że prędzej czy później będzie dostępny dla każdego. Narzędzie ma obsługiwać wiele języków programowania, ale najlepiej współdziała z Pythonem, JavaScript, TypeScript, Ruby oraz Go.

Copilot to nie jest pierwsze narzędzie tego typu. Sam korzystałem z niezwykle podobnego Kite, które w środowisku JetBrains PHPStorm pomagało mi w tworzeniu projektu strony internetowej z wykorzystaniem Frameworka Laravel. Faktycznie, niekiedy podpowiedzi były całkiem dobre i pełniejsze niż to, co proponowało samo IDE (Integrated Development Environment), a jak ktoś korzystał ze środowiska od JetBrains to wie, jak sporo tam potrafi program podpowiedzieć i sam wypełnić.

GitHub ma jednak pewną cechę – jest niezwykle popularny. Jeśli więc coś wymyśli GitHub to może się to szeroko przyjąć – nawet jeśli mówimy o wspomagaczu do programowania.

Copilot przetestujecie wchodząc na >>tę witrynę<<.

Źródło: oiot.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!