GitHub zakopał otwartoźródłowe oprogramowanie (w tym prawdopodobnie Twoje) w arktycznym schronie

github
(fot. GitHub)

Jeśli napisałeś jakiś program i wrzuciłeś go do repozytorium na GitHub przed 2 lutego 2020 roku, to wielce prawdopodobne, że Twój kod został przepisany na specjalne taśmy, a następnie schowany w arktycznych schronie. Nie, to nie żart, to część planu GitHub Archive Program.

Twój kod z GitHub może być w Arktyce

Jakiś czas temu GitHub wyszedł z projektem Archive Program, którego celem jest archiwizacja różnych ważnych danych. Myślisz, że niezbyt Cię to dotyczy? Wręcz przeciwnie! Jeśli coś programujesz/programowałeś i umieściłeś swój kod w repozytorium na GitHubie do 2 lutego 2020 roku, to wielce prawdopodobne, że został on umieszczony w schronie. To też oznacza, że mój niezbyt udany kalkulator napisany w C++ z bibliotekami Qt również został tam schowany. To samo przytrafiło się także mojemu nie najlepszemu kalkulatorowi miejsc zerowych w trójmianie, który napisałem w C.

Warto przeczytać: Microsoft zapisał film Superman na… tafli szkła!

Microsoft zapisał dane na specjalnych rolkach taśmy pokrytej sproszkowanym tlenkiem żelaza. Nośniki te mogą być odczytane przez komputer, ale również i przez człowieka, do czego potrzebne jest szkło powiększające. Aby zmieścić tyle danych (zaraz powiem ile) skorzystano z kompresji TAR, gdzie wyniki tego działania zapisano w formie kodów QR. Muszę dodać, że do rolek taśmy dodano specjalne instrukcje, które są niezbędne do umiejętnego odczytania zapisanych danych.

github
(fot. GitHub)

No więc ile danych zapisano? Microsoft musiał wykorzystać 186 rolek taśmy aby zapisać aż 21 terabajtów danych i to po kompresji! Właśnie tyle ważą kopie wszystkich danych zapisanych w aktywnych repozytoriach. Przenoszenie danych zajęło kilka miesięcy, a same taśmy mają wytrzymać aż tysiąc lat. 8 lipca umieszczono zapisane dane w skarbcu Arctic Vault Archive.

github
(fot. GitHub)

To jednak nie koniec działań GitHuba! Zapowiedziano, że aktywne repozytoria zostaną jeszcze raz przepisane, jednak na inny materiał. Ma to być kwarcowe szkło (o którym więcej pisałem >>tutaj<<), które ma wytrzymać aż 10 tysięcy lat. Poza danymi z GitHuba, w Arctic Vault Archive zarchiwizowane mają zostać inne dane związane z kulturą, nauką i innymi dokonaniami.

Czy istnieje szansa, że Wasz program również został wysłany na Arktykę? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!