GloDroid to Android 10 dla PinePhone. Pytanie brzmi: po co?

GloDroid to Android 10 dla PinePhone. Pytanie brzmi: po co?

PinePhone to wyjątkowy smartfon, bowiem pozwala na uruchamianie “prawdziwym Linuxów” i na zapomnienie (chociaż na chwilę) o Androidzie. Jak się jednak okazuje, ktoś przygotował GloDroid, czy Androida 10 na smartfon od PINE64.

GloDroid

GloDroid to nazwa nowego systemu AOSP (Android Open Source Project), który w rzeczywistości jest Androidem 10 dla urządzeń z procesorami AllWinner, czyli dla smartfonu PinePhone, tabletu PineTab oraz dla komputera Raspberry Pi 4. Celem nowego OS-a jest dostarczenie na wyżej wymienione platformy najnowszego Androida wraz z otwartoźródłowymi sterownikami. Sam w sobie GloDroid ma pozostać tak bardzo otwarty, jak to możliwe, ma zawsze oferować najnowszego i czystego (AOSP) Androida, a także zawierać moduły, które są wymagane do wygodnego korzystania z urządzenia.

Warto przeczytać: PinePhone Community Edition z PostmarketOS będzie w sprzedaży już w lipcu!

Brzmi to świetnie, jednak pamiętajmy, że to dopiero początki tego systemu, a procesor w PinePhone to nie jest Snapdragon i optymalizacja Androida pod AllWinner może być trudniejsza. Ponadto na takie platformy jak PinePhone czy PineTab powstają inne systemy, tak zwane prawdziwe Linuxy, które pozwolą na większą kontrolę nad hardware’em, a zarazem mają dać możliwość uruchamiania aplikacji z Androida (a przynajmniej PostmarketOS i Ubuntu Touch w kanale Dev). Więc po co Android na PinePhone?

Pamiętajmy jednak, że PinePhone obsługuje multiboot, a więc na jednym smartfonie możemy mieć kilka systemów. Dzieje się tak dzięki możliwości bootowania OS-a prosto z karty pamięci – wystarczy zakupić w miarę pojemną i szybką kartę MicroSD. Dzięki temu na pamięci wbudowanej możemy mieć swój główny system, a w w razie potrzeby na karcie pamięci trzymać Androida, który – jak dobrze wiemy – jest bogaty w wiele ważnych aplikacji. Przyda się to również programistom tworzącym aplikacje i na Androida, i na np. Ubuntu Touch.

Co myślicie o GloDroid? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!