GNOME 3.34 już jest! Drugim imieniem tego DE jest “szybkość”

GNOME 3.34 już jest! Drugim imieniem tego DE jest "szybkość"

GNOME to jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych w świecie Linuxa. Tak się składa, że właśnie zostało ono wydane w wersji 3.34. Świeże wydanie przede wszystkim ma poprawić działanie samego środowiska, bowiem do tej pory wiele osób skarżyło się na jego złą optymalizację.

GNOME 3.34 już dostępne do zainstalowania

Już od kilku dni do zainstalowania mamy najnowszą wersję GNOME oznaczoną kodem 3.34. Niestety, wizualnych zmian tutaj nie uświadczymy, jednak poczujemy coś kompletnie innego, coś co znajduje się pod przysłowiową “maską”. Chodzi tu oczywiście o nowe rozwiązania dotyczące optymalizacji i szybkości działania.

Warto zobaczyć: KDE i GNOME łączą siły, aby stworzyć nowoczesne środowisko graficzne

Nie ma co się oszukiwać, do tej pory GNOME nie było klasyfikowane jako najszybsze środowisko graficzne. Powodem tego nie był fakt bycia bardzo nowoczesnym środowiskiem, a niedopotrzenia związane z jego optymalizacją pracy. Warto przypomnieć, że Ubuntu 18.04 LTS, na początku swojego istnienia w wersji Stable, na dzień dobry zabierało ponad 2 gigabajty pamięci RAM. Poprzednie jego edycje napędzane przez Unity DE nie miały takiego problemu.

GNOME 3.34 już jest! Drugim imieniem tego DE jest "szybkość"
GNOME Shell

Twórcy zapewniają, że GNOME 3.34 jest zauważalnie szybsze od swoich poprzedników. Mało tego, zmianę tę można doświadczyć nie tylko na nowych, wydajnych komputerach, ale również na tych starszych, słabszych. Co ciekawe, sama zmiana nie dotyczy jednak zredukowania zużycia pamięci RAM, a po prostu zoptymalizowania działania animacji itd.

Warto przeczytać: Ubuntu 19.10 Eoan Ermine: Kiedy się pojawi i co wniesie? 

Jak zainstalować GNOME 3.34? Jeśli korzystasz z takich dystrybucji jak Manjaro Linux lub Arch Linux to prawdopodobnie już masz GNOME 3.34 lub dostaniesz je w najbliższym czasie. Jeśli jednak korzystasz z Ubuntu to albo możesz samemu zbudować GNOME z udostępnionego kodu, albo poczekać na oficjalny release. GNOME 3.34 będzie również obecne w przyszłym Ubuntu 19.10.

Korzystacie z GNOME? Dajcie znać w komentarzu! 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!