KDE i GNOME łączą siły, aby stworzyć nowoczesne środowisko graficzne

KDE i GNOME łączą siły, aby stworzyć nowoczesne środowisko graficzne
(fot. Pexels)

Źródeł porażki Linuksa na desktopach jest wiele, a jednym z nich jest z pewnością spora fragmentacja. Dlatego też dwa ogromne teamy – KDE oraz GNOME Foundation – łączą siły i zamierzają stworzyć nowoczesne środowisko graficzne dla Linuksa.

GNOME i KDE sponsorami Linux App Summit

GNOME, za pośrednictwem Twittera, poinformowało, że złączyło siły z KDE Community w celu zbudowania jednego ekosystemu. Oczywiście to nie jest pierwszy raz kiedy dochodzi do takiej kolaboracji. Już od ponad dekady obydwa giganty świata Open Source współpracują ze sobą, choć póki co, nic konkretnego nie osiągnięto.

Przeczytaj także: VLC z ogromną luką w zabezpieczeniach? Spokojnie, VideoLAN jest bezpiecznie

Obydwa zgrupowania opublikowały podobne oświadczenia w tym samym czasie. Neil McGovern – jeden z dyrektorów GNOME Foundation powiedział (w wolnym tłumaczeniu):

LAS <Linux App Summit> stanowi jeden z wielu kroków w kierunku zbudowania świetnego ekosystemu dla komputerów osobistych. Współpracując z KDE, pragniemy zbudować ekosystem, który pokaże, że oprogramowanie FOSS <Free and Open Source Software> są ważne, a technologia i organizacja, którą tworzymy, są cenne.

Alex Pol Gonzalez – wiceprezydent KDE – również wydał podobne oświadczenie, w którym wyraża ogromną nadzieję na to, że uda się stworzyć narzędzie, które zjednoczy społeczność Linuksa i zapewni rozwiązania nowej generacji.

Warto sprawdzić: skROOT: Pierwsza Beta Linux Lite 4.6 już jest. Linux oznacza dyskietki jako „osierocone”

My natomiast mamy nadzieję, że Linux App Summit 2019, które to odbędzie się w dniach 12-15 listopada w Barcelonie, przyniesie nam garść dobrych dla nas wiadomości. Co prawda, już teraz Linux oferuje wiele nowoczesnych i o wiele lepszych rozwiązań niż konkurencja, jednak liczymy na to, że tym razem uda się z tym przebić do większego grona odbiorców.

Co bardziej lubicie? KDE czy GNOME? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!