GNOME 43: co nowego dostaniemy? Oto plany deweloperów!

GNOME 42
GNOME 42

Dopiero co pojawiło sie GNOME 42, a już twórcy pracują nad GNOME 43. Co takiego wniesie kolejna aktualizacja środowiska graficznego?

GNOME 43 – co zobaczymy nowego?

GNOME 43 przede wszystkim wniesie kolory akcentu. W zasadzie to znamy je z Linux Mint, Windows 10 czy Elementary OS. Co ciekawe, pojawiły się one również w Ubuntu 22.04 z GNOME 42. Jak się okazuje, funkcja musiała naprawdę spodobać się twórcom GNOME, bowiem i ten dodatek zobaczymy w przyszłym wydaniu środowiska. Jest to prosty sposób na modyfikację wyglądu systemu i dostosowanie pod własne potrzeby.

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Pojawi się także specjalnie API do zmiany kolorów. Ma to pomóc zwłaszcza twórcom w przygotowaniu aplikacji i sprawdzeniu, jak będzie zachowywał się ich produkt w przeróżnych warunkach.

GNOME 43
(fot. It’s FOSS)

Sporych zmian możemy oczekiwać w Nautilus, czyli w menedżerze plików. Ten w GNOME 42 nie doczekał się przepisania do GTK4 (choć w niektórych dystrybucjach jest w nowej wersji). Ma on oferować o wiele lepsze dostosowanie interfejsu na mniejszych, pionowych ekranach smartfonów.

GNOME 43
(fot. It’s FOSS)

Możliwe, że dostaniemy również nowy program do przeglądania zdjęć. Mowa tutaj o Loupe, który to ma zostać napisany w Rust i GTK4. Ma świetnie współpracować z touchpadami oraz ekranami dotykowymi.

GNOME 43
(fot. It’s FOSS)

Także aplikacja Analizator wykorzystania dysku ma doczekać się kompletnie nowej wersji. Program ma być przepisany do Rust, a także zaoferuje wiele ważnych udogodnień.

GNOME 42
Aktualny wygląd Analizatora Dysków

GNOME 43 zaoferuje nam więcej udogodnień i dodatków, jednak nie o wszystkich teraz wiemy. Nowe środowisko pojawi się dopiero za jakiś czas, prawdopodobnie pod koniec 2022 roku. Dlatego też jest jeszcze sporo czasu na rozwój.

Źródło: It’s FOSS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!