Listopadowy Feature Update 21H2 już dostępny dla Windows 10!

Windows-10-21H2-update-tool-on-desktop

Microsoft udostępnił wczoraj (16.11.2021) nareszcie drugą dużą aktualizację funkcji – Feature Update – przewidzianą na rok 2021. Windows 10 November 2021 Update znana pod oznaczeniem 21H2 została udostępniona i falami będzie stawała się dostępna dla kolejnych użytkowników.

Co nowego?

Nie jest to szczególnie porywająca aktualizacja, nowości mogą nie zachwycić szarego end-usera, ale dla pewnych grup użytkowników z pewnością okażą się przydatne. Do najważniejszych zmian poza poprawkami błędów zaliczymy:

  • Dodano obsługę standardów WPA3 H2E dla zwiększenia bezpieczeństwa chronionych sieci WiFi.
  • Nowa metoda wdrażania – Cloud Trust dla Windows Hello for Business. Rozwiązanie wspiera uproszczone wdrażanie bezhasłowe, pomaga osiągnąć stan deploy-to-run w przeciągu kilku minut.
  • Windows Subsystem for Linux otrzymał nową ikonę w sklepie Microsoft Store. Usługa WSL oraz Azure IoT Edge for Linux on Windows (EFLOW) otrzymała wsparcie dla obliczeń GPU. Wspomoże to pracę w intensywnych obciążeniach, np. Machine Learning.

Jak wykonać aktualizację?

Urządzenia działające na Windowsie 10 w wersjach 2004, 20H2 czy 21H1 będą mogły wykonać aktualizację przy pomocy usługi Windows Update. Jeżeli korzystacie ze starszej wersji możecie użyć narzędzia do aktualizacji udostępnione przez Microsoft. Jeżeli usługa Windows Update nie wyszukuje jeszcze aktualizacji do wersji 21H2, również możecie skorzystać z Asystenta Aktualizacji, tak jak ja. Microsoft udostępnia aktualizacje stopniowo, aby nie obciążyć serwerów, dlatego możemy nie otrzymać do niej dostępu w tym samym czasie.

Windows-10-21H2-update-avaiable-via-Windows-Update-Service
Aktualizacja 21H2 dla Windowsa 10 dostępna w usłudze Windows Update

Z pomocą przychodzi wyżej wspomniane narzędzie. Aby je pobrać wystarczy, że odwiedzimy stronę Microsoftu i wciśniemy “Zaktualizuj teraz”. Przycisk pobierze nam niewielkie narzędzie do aktualizacji. Niech was nie przestraszy ikona wyglądająca jak logo Windowsa 11, to wciąż Windows 10. Po wejściu do asystenta aktualizacji klikamy “Update Now”. Wtedy narzędzie rozpocznie pobieranie aktualizacji. Następnie rozpocznie się instalacja, po czym będziemy musieli uruchomić ponownie komputer, aby zaaplikować zmiany. No i gotowe! Czas całego procesu będzie oczywiście zależny od naszego łącza sieciowego, typu i szybkości dysku i mocy komputera. W przypadku mojego komputera (Intel Core i3-4130, 8GB RAM DDR3, dysk SATA SSD) sama instalacja trwała około 2 godzin, nie spodziewałem się, że to potrwa tak długo, zwykle Feature Updates instalowały się na tym komputerze szybciej.

Nowy cykl aktualizacji

Od teraz duże aktualizacje funkcji (tzw. Feature Updates) dla Windowsa 10 będą udostępniane przez Microsoft raz w roku, a nie jak do tej pory – 2 raz w roku. Kolejna pojawi się w drugiej połowie 2022. Decyzja giganta z Redmond może być spowodowana chęcią skupienia swoich prac i zasobów na Windowsie 11. Stąd Windows 10 i jego aktualizacje schodzą na drugi plan, aż do 2025 roku, kiedy standardowe wsparcie dla systemu dobiegnie końca.

Źródło: Windows Blogs, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!