GNOME 45.2 wydane! Co takiego wprowadzono?

Fedora 39
Fedora 39

GNOME 45 to naprawdę ciekawe i spore wydanie tego środowiska graficznego. Jak się okazuje, opublikowano aktualizację do wersji 45.2. Co takiego naprawiono?

GNOME 45 wprowadza kluczowe zmiany, zastępując “Activities” wskaźnikiem wskazującym otwarty pulpit oraz z innymi pulpitami oznaczonymi kropkami. Przytrzymując wskaźnik myszy nad nim, można wygodnie przewijać pulpity. Zrezygnowano z niepotrzebnego “Podglądu”, optymalnie wykorzystując przestrzeń.

Menedżer plików ma nowy styl z ciemniejszym paskiem bocznym i dodanym menu hamburgerowym. Co ważne, responsywność została poprawiona, a tryb małego okna sprytnie ukrywa elementy. Opcja modyfikacji widoku listy ułatwia dodawanie nowych pozycji, jak chociażby prawa dostępu. Ustawienia mają nowy design, a informacje o systemie schowane są pod dodatkowym przyciskiem. W widoku aplikacji można zarządzać uprawnieniami i tym samym pełnią częściową rolę aplikacji Flatseal.

GNOME 45.2 wydane! Co takiego wprowadzono?
GNOME 45

GNOME 45 wprowadza nowe opcje skalowania interfejsu (125%, 150%, 175%). Szybkie ustawienia mają nową pozycję do regulacji jasności klawiatury (o ile obsługiwana) i dodatkowe funkcje prywatności, jak informacja o korzystaniu z kamery komputera.

Warto podkreślić, że kamera otrzymała nową aplikację zamiast starego Cheese. Aplikacja Loupe zastępuje podgląd zdjęć, charakteryzując się minimalistycznym designem i obsługą wielu formatów, w tym AVIF – co z pewnością ucieszy użytkowników. O GNOME 45 więcej dowiecie się tutaj.

GNOME 45
GNOME 45

GNOME 45.2 wydane

GNOME 45.2 to kolejne poprawki do środowiska GNOME 45 “Riga”. Warto dodać, że już sporą paczkę tego typu dodatków wprowadzono w GNOME 45.1, o czym pisaliśmy tutaj.

Od teraz GNOME wyświetla teraz okno dialogowe preferencji dopiero po załadowaniu rozszerzenia. Ponadto rozwiązano problemy z wydajnością i zacinaniem się klawisza Backspace. W Nautilus dodano wsparcie dla wykrywania odmontowywania niektórych nienatywnych montowań i kilka innych dodatków ułatwiających pracę – chociażby lepszą obsługę błędów i awarii

Aplikacja Loupe 45.2 do wyświetlania zdjęć powinna lepiej radzić sobie z kolejnością wyświetlania po usunięciu danego zdjęcia. Poprawki odnajdziemy też w module do Bluetooth, xdg-desktop-portal czy w edytorze tekstu. W aplikacjach do obsługi map czy dysków poprawiono tłumaczenie.

GNOME 45.2 już zostało wydane i udostępnione w niektórych dystrybucjach, w tym w Ubuntu.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!