GNOME może doczekać się dobrego screencastingu

GNOME 43 w Debianie 12
GNOME 43 w Debianie 12

Użytkownicy środowiska graficznego GNOME mają powody do radości. Otóż już niedługo mogą zyskać bardzo ciekawe narzędzie do udostępniania zawartości ekranu bezprzewodowo.

GNOME ułatwi screencasting

Na tegorocznym wydarzeniu Google Summer of Code jednym z projektów od GNOME było przygotowanie implementacji obsługi udostępniania zawartości ekranu. Mowa tu o takiej formie jak na przykład pozwalają nam smartfony z Androidem dzięki Miracast.

Pojawiły się zrzuty ekranu przedstawiające nową funkcję. Otóż w górnym prawym rogu, w menu, dodano specjalny przycisk, który pozwala nam otworzyć menu wyboru urządzenia do udostępniania zawartości ekranu. Użytkownik może wybrać wyświetlacze wykorzystujące zarówno Chromecast, jak i Miracast. Niestety, nic więcej o tym nie wiemy.

Wygląda to na naprawdę ciekawą i wygodną implementację. Dodam, że już teraz GNOME z Wayland oferuje bardzo wygodne udostępnianie ekranu. Różne aplikacje (przeglądarki internetowe, OBS itd.) wykorzystują ten sam interfejs, co jest nie tylko koherentne, ale też wygodne. Ponadto, podczas udostępniania, na górnym pasku pokazuje się stosowna informacja, a także opcja szybkiego wyłączenia udostępniania. To jest bardzo przyjemne i bezpieczne podejście.

Dodanie takiego screencastingu z wykorzystaniem Miracast oraz Chromecast może naprawdę pomóc chociażby podczas publicznych wystąpień czy prezentacji. Tutaj Linux nieco kuleje, a taka funkcja mogłaby sporo poprawić.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!