GNOME ułatwi zarządzanie aplikacjami w tle

Fedora 37
Fedora 37

Nowe menu z szybkimi ustawieniami w GNOME 43 zyskało kompletnie nowy design. To jednak nie koniec prac nad tym elementem. Jak się okazuje, trafi tam całkiem ciekawy dodatek ułatwiający zarządzanie pracą aplikacji w tle.

GNOME ułatwi zarządzanie aplikacjami w tle

Flatpak (oraz portale) to opcja większej kontroli nad tym, co robią aplikacje. Już od jakiegoś czasu w GNOME dostajemy komunikaty, że dana aplikacja działa w tle i możemy łatwo temu zapobiec (jeśli chcemy). Teraz okazuje się, że deweloperzy GNOME chcą ten aspekt rozwinąć.

W nowym rozwijanym menu w górnym, prawym rogu znajdzie się kolejna pozycja. Ma nazywać się Background Apps i pozwoli właśnie zarządzać aplikacjami w tle. Pojawi się tutaj lista programów właśnie pracujących w tle z przyciskiem X obok, do szybkiego wyłączenia.

new gnome
(Fot: Georges Basile Stavracas Neto)

Background Apps może też pewnego rodzaju rozwiązaniem braku natywnego zasobnika aplikacji, tudzież wsparcia dla ikon tray. Jest to element, który został w GNOME dawno usunięty, ale nadal na tej technologii polega wiele programów – w tym Discord, Telegram czy pCloud (na szczęście można tę funkcję szybko przywrócić wtyczką). Nowy element tego menu to może być właśnie próba podjęcia się rozwiązania tego problemu. Zobaczymy co takiego wymyślą deweloperzy.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!