Czemu Ubuntu nie używa Flatpaków? Twórcy odpowiadają

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Założyciel firmy Canonical Ltd stojącej za Ubuntu – Mark Shuttleworth – zdradził dlaczego woli aplikacje Snap i nie widzi przyszłości Flatpaków w Ubuntu.

Flatpak to bardzo popularny format dystrybucji aplikacji w wielu dystrybucjach Linuxa. Jest on właśnie niezależny od systemu, przez co z dokładnie tych samych paczek możemy korzystać na Fedorze, Linux Mint czy na przykład Pop!_OS. Flatpak jest aktualnie naprawdę dopracowanym formatem, a do tego często wybierany zarówno przez twórców aplikacji, jak i dystrybucji Linuxa. No i jest też Snap, czyli format dystrybucji, który rozwijany jest przez Ubuntu i w zasadzie tylko przez ten system wykorzystywany (choć Snap może też być wykorzystywany na wielu dystrybucjach, a jego instalacja jest bardzo prosta).

Wiele osób po prostu nie lubi formatu Snap i uważa go wręcz za największy problem Ubuntu. Są ku temu powody, w tym chociażby problemy z powolnym uruchamianiem aplikacji, czy z wsparciem motywu graficznego.

Ubuntu 22.04 Firefox
Ubuntu 22.04 – Firefox w wersji Snap

Mark Shuttleworth zdradza czemu Ubuntu nie korzysta z aplikacji Flatpak

Głos w sprawie zabrała sama głowa Ubuntu, czyli Mark Shuttleworth, który o Flatpakach powiedział:

Już teraz mogę powiedzieć, że Flatpak dla nas się nie nadaje. Nie wydaje mi się, że mają takie bezpieczeństwo i nie wydaje mi się, żeby byłyby w stanie zapewnić taką samą integralność wykonania w czasie, jaką ma Snap, ponieważ wbudowaliśmy te rzeczy w Snap.
Podoba mi się, że ludzie mają różne opinie na temat sposobów rozwiązania tego problemu (…), ale uważam też, że będziemy mieli o wiele lepsze doświadczenia dla programistów i użytkowników, jeśli skoncentrujemy nasze wysiłki na czymś, co naprawdę możemy posunąć naprzód.

Shuttleworth jest jednak świadomy minusów aplikacji Snap.

Z pewnością są miejsca, w których musimy poprawić działanie aplikacji Snap na pulpicie. Czas uruchamiania wydaje się być bardzo, bardzo ważny, więc na tym możemy się skupić. A także zarządzanie granicami bezpieczeństwa.

Warto jednak zaznaczyć, że uruchomienie dostępu do aplikacji Flatpak jest bajecznie proste na Ubuntu. Aby to zrobić, należy wpisać poniższą komendę w terminalu:

sudo apt install flatpak
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

To jednocześnie zainstaluje nam obsługę Flatpaków, jak i podłączy nam ogromne repozytorium z aplikacjami Flathub.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!