GOG oficjalnie nie wesprze Steam Deck! Odpowiedź usługi jest… dziwna

steam deck

Steam Deck zostanie wysłany do pierwszych klientów już za kilka dni. Dlatego też duże platformy deklarują czy wesprą nową konsolę na rynku. Swoje stanowisko zajął również GOG. Niestety, nie jest ono zbyt przychylne.

GOG.com bez oficjalnego wsparcia dla Steam Deck

Co prawda, Steam Deck jest produktem Valve, czyli firmy zajmującej się głównie sprzedażą gry. To jednak nie oznacza, że na konsoli nie mogą zarobić inni dostawcy. Tak chce zrobić chociażby Epic, który już teraz zapowiedział, że patrzy na Decka przychylnie. Dodatkowo też podjął się uruchomienia obsługi DRM przez Linuxa (via Proton). Kolejnym dużym graczem jest GOG.com.

Ktoś zapytał platformę na Twitterze co z oświadczeniem na temat wsparcia Steam Deck przez GOG. Niestety, odpowiedź nie jest zbyt pozytywna.

GOG oficjalnie nie wspiera konsoli Steam Deck. Jednakże urządzenie cechuje się otwartością, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować na niej Windowsa i uruchomić gry z GOG.

Jest to zabawne, bowiem mało który deweloper mówi nam, aby kupić takiego Xboxa i instalować alternatywne oprogramowanie. Windows kompletnie nie jest dostosowany do Decka, nie wesprze wielu jego technologii, a do tego zajmie o wiele więcej przestrzeni dyskowej. Instalacja Windowsa jest w zasadzie najgorszą ścieżką zagrania w gry z GOG-a na Decku.

Jest to jeszcze śmieszniejsze jak spojrzymy na to, że GOG cechuje się brakiem zabezpieczeń DRM (co ułatwia granie na Linuxie), a do tego wiele znajdujących się na platformie gier OFICJALNIE możemy zainstalować na Linuxie. Dlatego też odpowiedź GOG-a wygląda na nieprzemyślaną i dziwną.

gog

Oświadczenie spotkało się z niezbyt przychylną reakcją mediów zajmujących się Linuxem, jak i deweloperów technologii pozwalających grać w gry z Windows na Linux. Zwracają uwagę na istnienie chociażby aplikacji Minigalaxy, która jest launcherem gier z GOG-a właśnie na Linuxie. Z tego też programu będziemy mogli dowolnie korzystać na Steam Deck.

Źródło: @GOGcom

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!