AntiCheat zadziała na Steam Decku i Linuxie! A za wszystkim stoi Epic

steam deck

Aktualnie największym problemem gamingu na komputerach z Linuxem był system Easy AntiCheat. Pomimo tego, że dana gra działała bardzo dobrze, tak nie mogliśmy się nią cieszyć, bowiem Linux wykrywany był jako… cheat. Na szczęście doczekaliśmy się oficjalnego wsparcia Linuxa przez EAC!

Easy AntiCheat oficjalnie dla systemów typu Linux i macOS

Za systemem Easy AntiCheat stoi Epic Games. Już jakiś czas temu udostępnił on tę technologię za darmo i umożliwił innym deweloperom na jej wykorzystywanie na Windowsie. Technologia ta jednak stała się udręką dla Linuxa, bowiem nie pozwalała na uruchamianie gier przez system Proton. Epic Games postanowiło jednak coś temu zaradzić.

Właśnie Epic poinformował, że EAC będzie oficjalnie wspierał systemy typu Linux, w tym technologie Wine oraz Proton. Ponadto, uruchomienie tej technologii przez deweloperów nie będzie trudne i ograniczy się do zaledwie kilku kliknięć. Wsparciem objęto również macOS.

To make it easy for developers to ship their games across PC platforms, support for the Wine and Proton compatibility layers on Linux is included. Starting with the latest SDK release, developers can activate anti-cheat support for Linux via Wine or Proton with just a few clicks in the Epic Online Services Developer Portal.

To też oznacza, że konsola Steam Deck, która to właśnie pracuje pod kontrolą Linuxa, będzie mogła spokojnie uruchamiać gry z EAC. Oczywiście zyskają na tym nie tylko posiadacze konsol Deck, ale również ogólnie użytkownicy Linuxa. Tak jak już nie raz to zostało powiedziane: 2021 to, jak dotąd, najlepszy rok, aby zostać pingwinim graczem.

steam deck
(fot. Valve)

Strona protondb.com, która to jasno nas informuje jak dane gry działają pod Linuxem, już niedługo powinna wypełnić się zielonymi, srebrnymi i złotymi kolorami. Zwłaszcza jeśli chodzi o TOP10 najpopularniejszych gier na świecie.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!