Google naprawiło błędy z bootloopem w czwartej becie Android Q i wznowiło proces aktualizacji

android q

Do premiery Androida Q zostało jeszcze trochę czasu, ale posiadacze niektórych smartfonów już teraz mogą testować nową wersję systemu z zielonym robocikiem. Czwarta już beta została ponownie opublikowana wraz z poprawkami!

Koniec problemów z bootloopem

Czwarta beta Androida Q została opublikowana przez Google 5 czerwca i kilka dni później całkowicie wstrzymana. Wszystko przez to, że aktualizacja systemu powodowała w Pixelach tak zwany bootloop czyli zapętlenie animacji podczas włączania telefonu. Sama instalacja rzadko kiedy przechodziła bez jakiegokolwiek komunikatu błędu, a smartfon najczęściej przechodził w tryb recovery. Użytkownicy musieli zatem wgrać poprzednią wersję bety Androida Q lub wrócić do stabilnej wersji Androida Pie.

Zobacz także: Google Stadia oficjalnie. Usługa wystartuje jesienią i nie będzie dostępna dla Polaków przynajmniej do 2020

Teraz wszystkie urządzenia, które biorą udział w testach beta nowej wersji systemu z zielonym robocikiem otrzymały aktualizację oznaczoną jako QPP4.190502.019. Aktualizacja ta, jeśli komuś udało się zainstalować czwartą wersję bety Androida Q bez jakichkolwiek problemów, waży zaledwie 300 kb. Jeśli jednak wróciliście do Androida Pie lub poprzednich wersji beta to musicie pobrać całą paczkę po raz kolejny. Sam proces aktualizacji standardowo udostępniany jest falami, a co za tym idzie nie wszyscy użytkownicy otrzymają go w tym samym czasie. Ci, którzy nie chcą czekać na powiadomienia o aktualizacji OTA mogą wgrać system ręcznie pobierając najnowszą wersję z serwerów Google. Amerykański gigant deklaruje, że nowa beta jest całkowicie pozbawiona wad poprzedniczki i użytkownicy w końcu powinni zobaczyć jak mniej więcej będzie wyglądać finalna wersja systemu.

Logo Android

Co nowego przyniesie nam Android Q?

Pierwszą ze zmian będzie wprowadzenie lepszego wsparcia dla składanych urządzeń. Oczywiście te nadal nie są czymś powszechnym na rynku mobilnym, ale, czy tego chcemy czy też nie, właśnie tak może wyglądać przyszłość smartfonów. Usprawnienia mają być zauważalne także w kwestii bezpieczeństwa. To my, użytkownicy, będziemy mieć jeszcze większą kontrolę nad uprawnieniami aplikacji. Nie zabraknie także ciemnego motywu, trybu kontroli rodzicielskiej czy tak zwanego Fokus Mode, który wyłączy powiadomienia abyśmy mogli się skupić na nauce czy pracy. Stabilna wersja Androida Q powinna pojawić się pod koniec tego roku.

Testowaliście już Androida Q? Podzielcie się wrażeniami!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!