Google Pay to niezwykle przyjemna metoda płacenia smartfonem, tabletem lub zegarkiem. Niestety, ma ona pewną wadę, a mianowicie pozwala zapłacić zbliżeniowo na zablokowanym ekranie. Da się to jednak wyłączyć.
Google Pay – jaki ma problem?
Google Pay to portfel cyfrowy dostępny w Polsce od wielu lat i sam długo z niego korzystałem. Jednak jak został wprowadzony BLIK C, to postanowiłem się przesiąść. Czemu? Ponieważ BLIK C do zapłacenia wymaga odblokowania telefonu, natomiast Google Pay wymaga jedynie wybudzenia. Łatwo dostrzec, że w razie zgubienia lub kradzieży telefonu, złodziej mógłby łatwo płacić zbliżeniowo bez nawet odblokowania telefonu. To spora wada sprawiająca, że bezpieczeństwo tego rozwiązania nie jest większe niż w przypadku fizycznej karty.
Jednak nie tak dawno temu otworzyłem konto w fintechu (po kilkuletniej rozłące z Revolutem) i, podobnie jak w innych tego typu usługach, udostępnione są płatności zbliżeniowe kartami wirtualnymi za pośrednictwem Google Pay. BLIK C nie oferuje płacenia wieloma kartami/portfelami z prostym przełączaniem się. Do Google Pay możemy dodać wiele kart i bardzo łatwo ustawić tę, którą chcemy w danym momencie zapłacić.
Niestety, to też oznaczało powrót do problemu, który opisywałem wyżej. Jak się jednak okazuje, Android wprowadził swoje własne zabezpieczenie.
Google Pay – jak zablokować płacenie na ekranie blokady?
Jak się okazuje, do Androida została dodana funkcja, która sprawia, że NFC włącza się dopiero jak odblokujemy telefon. Wystarczy wejść do ustawień systemu, i w wyszukiwarce wpisać NFC. Od razu pojawi się opcja NFC wymaga odblokowania urządzenia
. Ewentualnie możemy ręcznie przejść do tego przełącznika wchodząc kolejno w Połączone urządzenia > Ustawienia połączeń > Komunikacja NFC.
Jaki jest minus tego rozwiązania? Blokowanie NFC na ekranie blokady sprawia, że wyłączają się nie tylko płatności zbliżeniowe, ale też cała komunikacja NFC. Więc jeśli ktoś aktywnie korzysta z tagów NFC, na przykład w systemie Smart Home, to każdy jeden skan będzie wymagał odblokowania telefonu. Podobnie jak będzie od teraz w przypadku płatności.
Przetestowane na Nothing Phone 1 z Androidem 13.
UWAGA: Funkcja może nie być dostępna na każdej wersji Androida – przykładem mogą być telefony Samsung z interfejsem OneUI.
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!